Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
umowa kontrakt prawo przepisy paragrafy podpisanie umowy zawarcie umowy podpis elektroniczny e-podpis HR / Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów / Shutterstock

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Sposób na chaos w dokumentacji kadrowej

Wobec rosnącej liczby dokumentów do przetworzenia, wielu HR-owców zadaje sobie pytanie: jak uniknąć biurowego chaosu? Nowe przepisy to kolejne zadanie dla HR-owca, ale codzienność działów HR już teraz pełna jest dokumentacji – umów, aneksów, regulaminów. 

Autopromocja

Badania KIR pokazują, że świadomość wyzwań związanych ze wzrostem płacy minimalnej nie jest wśród HR-owców powszechna. Pełną wiedzę o nadchodzących zmianach ma 43 proc. ankietowanych, jednak aż 38 proc. nie zna szczegółów, a 19 proc. respondentów deklaruje całkowity brak wiedzy na temat ich wpływu na działalność firmy. 

Powyższe wyniki ujawniają przestrzeń do usprawnienia procesów wewnętrznych i wyeliminowania potencjalnego chaosu w dokumentacji. Niedostateczna wiedza o nadchodzących nowych wymaganiach i konsekwencjach wprowadzanych zmian, może skutkować kumulacją obciążeń i opóźnieniami w pracy kadrowców. Tymczasem obsługę dokumentacji można usprawnić, wdrażając kwalifikowany podpis elektroniczny.

E-podpis narzędziem usprawniającym procesy kadrowe

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir od KIR może pomóc firmom szybko dostosować się do nowych regulacji, bo umożliwia zarządzanie dokumentacją bez potrzeby fizycznej obecności stron

E-podpis eliminuje stosy papierowych wydruków i pozwala na natychmiastowe podpisywanie dokumentów, co zauważalnie zwiększa efektywność zespołów HR i jest zgodne z wymogami prawnymi. Jak pokazują badania KIR, firmy które wdrożyły e-podpis, wskazują na szereg zalet tego rozwiązania: 

  • oszczędność kosztów (33 proc.), 
  • automatyzację procesów (30 proc.) oraz 
  • zwiększenie wygody dla pracowników (59 proc.).

Choć podpis elektroniczny przynosi konkretne korzyści i stosuje go już 40 proc. pracowników działów HR, a kolejne 10 proc. planuje jego wdrożenie, to jednak 39 proc. HR-owców nadal korzysta z tradycyjnych metod podpisywania dokumentów. Przyczyną takiej sytuacji może być brak świadomości istniejących regulacji prawnych, dotyczących cyfryzacji procesów HR, czy też obawy o bezpieczeństwo danych. 

– Kwalifikowany podpis elektroniczny jest prawnie równoważny tzw. podpisowi mokremu – oznacza to, że ma identyczną moc prawną i jest bezpiecznym, certyfikowanym narzędziem weryfikacji tożsamości. Zapewnia pełną ochronę danych, integralność dokumentów i gwarantuje, że podpisane dokumenty nie zostaną zmodyfikowane po ich podpisaniu. E-podpis to nie tylko wygoda i oszczędność, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa. Nasze rozwiązanie spełnia wszystkie wymogi prawne, co pozwala firmom na zdalne i bezpieczne zarządzanie dokumentami kadrowymi – mówi Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

E-podpis to także ułatwienie dla podpisujących dokumenty pracowników, szczególnie tych pracujących zdalnie, w rozproszonych zespołach czy często podróżujących służbowo. Doceniają go również ci, którzy mogą dopełnić formalności nie wstając od biurka. mSzafir jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, umożliwiającym szybszy obieg dokumentów, co w efekcie zwiększa efektywność całego zespołu, niezależnie od stanowiska. E-podpis staje się nie tylko narzędziem usprawniającym procesy kadrowe, ale także codzienną praktyką, która dopasowana jest do potrzeb wszystkich pracowników, w różnych obszarach ich aktywności zawodowej i prywatnej.

Cyfryzacja w procesach HR

Nadchodzące zmiany prawne to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na cyfryzację procesów HR. Badania KIR pokazują, że ponad połowa (54 proc.) specjalistów chciałoby mieć możliwość integracji e-podpisu z wewnętrznymi systemami, aby dokumenty mogły być podpisywane z dowolnego miejsca. Dzięki e-podpisowi procesy HR-owe stają się bardziej przejrzyste i efektywne, co pozwala zespołom skupić się na działaniach, które przynoszą realną wartość firmie i pracownikom.

– Wyobraźmy sobie rzeczywistość, w której podpisywanie umów i aneksów odbywa się szybko i sprawnie, bez potrzeby drukowania setek stron dokumentów czy organizowania spotkań, by uzyskać podpis. Dzięki e-podpisowi firmy już dziś mogą tak funkcjonować – mówi Elżbieta Włodarczyk.

Zmiany prawne stawiają przed firmami wyzwania formalne, którym łatwiej sprostać dzięki nowoczesnym i bezpiecznym rozwiązaniom. mSzafir jest nie tylko odpowiedzią na bieżące wyzwania, lecz również inwestycją w cyfryzację HR. Warto postawić na sprawdzoną technologię, która umożliwia firmom sprawniejsze i zgodne z prawem zarządzanie dokumentami kadrowymi, a także elastyczne podejście do potrzeb pracowników. 

Źródło:

KIR

Kadry
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców
04 gru 2024

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej
04 gru 2024

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie
29 lis 2024

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać
29 lis 2024

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. czy będzie wyrównanie od lipca?

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?
28 lis 2024

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...