Zmiany w oprogramowaniu dla HR w 2014 roku

Zmiany w oprogramowaniu dla HR w 2014 roku. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Nadchodzący rok dla działów HR upłynie między innymi pod znakiem „bitwy o talenty”. Pozyskanie nowych, dobrych pracowników i utrzymanie tych najcenniejszych dla firmy nie traci bowiem na znaczeniu. W 2014 roku więc zauważymy rozwój oprogramowania wspierającego zarządzanie kadrami. Polskie firmy coraz częściej sięgają po nowe rozwiązania w obszarze zarządzania kadrami.

Talent na wagę złota

Przez wiele lat uważano, że zarządzanie talentami, choć wpływa na rozwój osobisty pracownika, nie ma bezpośredniego przełożenia na sukces biznesowy firmy. Dziś, nowoczesne organizacje doskonale zdają sobie sprawę, że to właśnie między innymi dzięki strategii zarządzania talentami mogą wypracować przewagę konkurencyjną na rynku. Coraz częściej w zarządzaniu talentami firmy poszukują także wsparcia w narzędziach informatycznych – dedykowane rozwiązania umożliwiające identyfikację, rozwój i alokację najbardziej wartościowych pracowników na dobre zadomowiły się na rynkach Europy Zachodniej. Należy się spodziewać, że w 2014 roku także rodzime firmy będą coraz częściej decydowały się na profesjonalne wsparcie informatyczne w tym obszarze - mówi Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska S.A.

Autopromocja

Zobacz także: Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Firmowa e-społeczność

W nadchodzącym roku działy HR, idąc śladem zachodnich kolegów, będą szukały wsparcia także w narzędziach społecznościowych. Chętniej sięgać będą również po dedykowane obszarowi zarządzania kadrami aplikacje mobilne. Firmowe serwisy społecznościowe to innowacyjne narzędzia komunikacji z pracownikami, które z sukcesami są stosowane w dojrzałych, zachodnioeuropejskich organizacjach. Rodzime firmy także coraz śmielej zwracają się ku takim rozwiązaniom widząc w nich ogromny potencjał w zakresie podnoszenia motywacji pracowników, dzielenia się wiedzą czy zwiększania efektywności dzięki możliwości współpracy online – komentuje Teresa Olszewska. Coraz ciekawsza staje się też oferta rynkowa umożliwiająca włączenie urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety w procesy HR, dlatego spodziewamy się, że idąc za światowymi trendami, polskie działy kadr będą także coraz chętniej stosowały aplikacje mobilne w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

HR w chmurze

Znacznie niższe koszty administrowania oprogramowaniem, skrócenie czasu wdrożenia i dużo większa skalowalność to powody, dla których w nadchodzącym roku należy spodziewać się również rosnącego zainteresowania narzędziami do zarządzania kadrami w chmurze. Czołowe instytuty badawcze takie jak Gartner czy Forrester zauważają wzrost zapytań od dużych przedsiębiorstw rozważających SaaS dla obszaru „twardego” HR. Spodziewamy się, że w 2014 roku polskie działy kadr będą coraz uważniej przyglądały się rozwiązaniom w chmurze jako alternatywie dla tradycyjnych, czasochłonnych i kosztownych wdrożeń rozwiązań IT – dodaje Teresa Olszewska.

Polecamy serwis: Gry komputerowe przyszłością rekrutacji

Analizy przede wszystkim

Jednym z najbardziej popularnych trendów wśród firm szukających innowacji na polu zarządzania zasobami ludzkimi w 2014 roku będzie także inteligentne zastosowanie systemów informatycznych dostarczające rozwiązań na przyszłość, narzędzi symulacji oraz analiz „what if”. W nowoczesnym biznesie kluczowe znaczenie ma informacja i sposób jej wykorzystania do planowania przyszłości organizacji. Dlatego firmy coraz częściej poszukują narzędzi IT, które pozwalają w krótkim czasie analizować duże ilości danych w obszarze HR i na ich podstawie przewidywać i planować w oparciu o różnorodne scenariusze wydarzeń – mówi Teresa Olszewska.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...