ESG: Kluczowy wskaźnik wartościowego inwestowania

ESG Environment Social Governance / ShutterStock

ESG to skrót od trzech kluczowych kategorii, które są fundamentem zrównoważonego inwestowania: Environmental (Środowiskowe), Social (Społeczne) i Governance (Zarządzanie). Te trzy czynniki stanowią podstawę analizy, jak firma lub przedsiębiorstwo zarządza swoimi aspektami środowiskowymi, społecznymi i korporacyjnymi.

W tym artykule przyjrzymy się poszczególnym aspektom ESG.

Autopromocja

Środowiskowe (Environmental)

Ten aspekt ESG koncentruje się na tym, jak firma wpływa na środowisko. Obejmuje to zarządzanie emisjami, zużyciem energii, gospodarką wodną, a także działania zmierzające do redukcji odpadów oraz inwestycje w odnawialne źródła energii.

Społeczne (Social)

Aspekt społeczny ESG odnosi się do relacji firmy z pracownikami, klientami, społecznościami lokalnymi i innymi interesariuszami. Firmy z dobrą oceną ESG dbają o prawa pracowników, różnorodność, bezpieczeństwo pracy, a także angażują się w społeczne inicjatywy, takie jak edukacja czy zdrowie publiczne.

Zarządzanie (Governance)

Ten element koncentruje się na strukturze i zarządzaniu firmą. Firmy o silnym aspekcie zarządzania ESG są transparentne w swoich działaniach, mają niezależne rady nadzorcze, odpowiedzialne praktyki korporacyjne oraz etyczne podejście do zarządzania finansami.

Podsumowanie: Inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę kryteria ESG podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Firma, która efektywnie zarządza aspektami środowiskowymi, społecznymi i korporacyjnymi, jest uznawana za bardziej zrównoważoną i odporną na ryzyko. ESG nie tylko pomaga ochronić środowisko i wspierać społeczeństwo, ale także przyczynia się do budowy długoterminowej wartości dla przedsiębiorstw i inwestorów, tworząc pozytywny wpływ na światowy rynek finansowy.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.
16 maja 2024

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.
16 maja 2024

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...