Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

Izabela Kaźmierczak
rozwiń więcej
W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?

Przedstawiciel handlowy najczęściej ulega wypadkom w trakcie przemieszczania się pieszo lub samochodem służbowym. Drugim dość często występującym zagrożeniem jest stres i przemęczenie, które mogą spowodować zasłabnięcie, a także doprowadzić do wielu chorób. Pozostałe wypadki przedstawicieli handlowych najczęściej związane są z wykonywaniem prac biurowych. Ze względu na charakter pracy przedstawicieli handlowych (tj. praca wykonywana poza firmą) pracodawca ma bardzo ograniczoną możliwość zapobiegania wypadkom pracowników. Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udokumentowania oceny ryzyka zawodowego wiążącego się z wykonywanym zawodem.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek oszacować i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego występującego na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również przedstawiciela handlowego (art. 226 Kodeksu pracy oraz § 39 i 39a rozporządzenia z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

WSKAZÓWKA!

Oceniając ryzyko zawodowe, należy uwzględnić zagrożenia wypadkowe, źródła tych zagrożeń, ich skutki oraz środki profilaktyczne zmniejszające możliwość wystąpienia wypadku na tym stanowisku.

Przedstawiciel handlowy zwykle wykonuje prace biurowe oraz odpowiada za kontakty handlowe z klientami (obecnymi i potencjalnymi), prowadzi rozmowy i negocjacje, podpisuje umowy, przedstawia prezentacje handlowe. Wykonując te zadania, przeważnie korzysta z osobowego samochodu służbowego oraz z laptopa.


Najczęściej spotykanym wypadkiem przy pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego wykonującego swoje obowiązki w biurze jest upadek, potknięcie na tym samym poziomie lub na schodach. Możliwymi źródłami zagrożenia mogą być śliskie lub nierówne podłogi i schody albo powierzchnie na zewnątrz budynku oraz różna wysokość stopni schodów wewnątrz budynku. Ulegając takiemu wypadkowi pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Należy pamiętać, że zapewnienie przez pracodawcę środków profilaktycznych w tej sytuacji jest w pewien sposób ograniczone, gdyż pracodawca może je zapewnić pracownikowi w swojej siedzibie (utrzymywać porządek w pomieszczeniach i na drogach komunikacyjnych, zapewniać właściwy stan techniczny posadzek i schodów, zastosować zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach zewnętrznych), natomiast nie jest możliwe uchronienie pracownika przed takim wypadkiem u klienta bądź na ulicy czy w komunikacji miejskiej. W związku z tym pracodawca powinien zwracać uwagę na obuwie noszone przez pracowników, a w trakcie szkoleń z zakresu bhp – na konieczność zachowania ostrożności.

Drugim dość często występującym rodzajem wypadku przy pracy przedstawiciela handlowego jest wypadek komunikacyjny. Nie ma tu znaczenia, czy pracownik sam prowadzi samochód służbowy, czy jeździ transportem publicznym lub chodzi pieszo. Większość swojego czasu pracy pracownik spędza, podróżując pomiędzy klientami a siedzibą pracodawcy. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Pracownik narażony jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Aby zminimalizować wystąpienie wypadku komunikacyjnego, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność, stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi.

WAŻNE!

Pracodawca powinien pamiętać, że przedstawiciel handlowy, który jeździ samochodem służbowym, musi przejść badania psychotechnicze w trakcie wstępnych badań lekarskich.

Pracodawca powinien także dbać o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Innymi możliwymi zagrożeniami wypadkowymi są:

  • obciążenie emocjonalne, tj. stres i przemęczenie wywołane obawą przed niezadowoleniem kierownictwa zakładu, negocjacjami i utarczkami z klientami. Może to doprowadzić do zasłabnięcia, a w konsekwencji do nerwic, bezsenności, chorób serca i układu pokarmowego i zawału serca. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa takiego wypadku kierownictwo powinno zapewnić właściwą atmosferę w pracy i jej organizację, częste życzliwe rozmowy pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Pracodawca powinien organizować spotkania integracyjne. Ma też obowiązek zapewnić przerwy w pracy i właściwy odpoczynek dobowy (minimum 11 godzin) i tygodniowy (minimum 35 godz.) oraz wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie wykonywane przez lekarza medycyny pracy;
  • obciążenia fizyczno-statyczne (przeciążenie narządu ruchu wskutek wymuszonej pozycji ciała). Spowodowane jest to długotrwałą pracą przy komputerze, prowadzeniem pojazdu lub podnoszeniem i przenoszeniem materiałów. Pracownik może odczuwać różnego rodzaju bóle mięśniowe i stawowe, a w konsekwencji może mieć zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Pracodawca powinien zapewnić przerwy w pracy, okresową zmianę rodzaju zajęć, ergonomiczne stanowisko pracy biurowej zgodne z przepisami oraz ergonomicznie urządzone wnętrze samochodu;

  • uderzenie o nieruchome przedmioty, tj. zatarasowane przejścia, źle ustawione stoły i sprzęt. Pracownik może ulec potłuczeniom. Aby ograniczyć możliwość wystąpienia tego typu wypadku, należy dbać o porządek, właściwą organizację poszczególnych stanowisk w pomieszczeniu i zachować ostrożność;
  • pożar, którego przyczyną może być niesprawna instalacja w samochodzie, kolizja drogowa, zwarcie instalacji elektrycznej, nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Skutkiem jest najczęściej poparzenie, jednak zdarzają się również przypadki śmiertelne. Aby uniknąć wybuchu pożaru, należy przestrzegać instrukcji ppoż., właściwie wyposażać w sprzęt przeciwpożarowy pomieszczenia pracy oraz samochód, dbać o systematyczne przeglądy samochodu i sprawność instalacji elektrycznej;
  • porażenie prądem elektrycznym. Jego przyczyną mogą być przetarte przewody zasilające urządzenia elektryczne, przebicie elektryczne do obudowy urządzenia. Skutkami takiego wypadku mogą być oparzenia lub nawet śmierć. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, pracodawca powinien zapewnić bieżącą kontrolę stanu izolacji przewodów, stosować właściwe ochrony przeciwporażeniowe w zakładzie (m.in. wyłączniki różnicowo-prądowe), okresowo kontrolować instalację elektryczną oraz przestrzegać przepisów dotyczących obsługi urządzeń elektrycznych;
  • oparzenia np. gorącymi napojami, płynami eksploatacyjnymi samochodu oraz gorącymi elementami urządzeń. Aby zapobiec poparzeniom, pracownik powinien mieć wzmożoną uwagę oraz przestrzegać instrukcji obsługi pojazdu i innych urządzeń.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca, oceniając ryzyko zawodowe, powinien wziąć pod uwagę (oprócz zagrożeń wspólnych dla wszystkich przedstawicieli handlowych) również zagrożenia wynikające ze specyfiki pracy danego przedstawiciela, w tym sprzedawanych produktów i odwiedzanych miejsc. Wiadomo, że np. przedstawiciel handlowy promujący kawę w biurach oraz sprzedający olej silnikowy na stacjach benzynowych i w warsztatach wykonują różną pracę. W związku z tym do właściwej oceny ryzyka zawodowego konieczna jest wnikliwa analiza wszystkich czynników wypadkowych, specyficznych dla danego pracodawcy i wytworzonych przez niego produktów.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Polityki i Pracy Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...