Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Podpisaliśmy umowę o świadczenie usług z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej z lekarzem medycyny pracy, który wykonuje te usługi wyłącznie przez 2 dni w tygodniu w godzinach 8.00–16.00. Zatrudniamy pracowników w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. W związku z tym nie zawsze mamy możliwość skierowania pracowników na okresowe lub kontrolne badania lekarskie w dni, które zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem są dla niego dniami roboczymi. Dodatkowo część naszych pracowników świadczy pracę wyłącznie w porze nocnej. Czy w takim przypadku pracownicy mogą wykonywać badania lekarskie w dni dla nich wolne od pracy? Czy w sytuacji gdy pracownik wykonuje badania w dni, które nie są dla niego dniami pracy, należy mu te dni zaliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten czas wynagrodzenie?

Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia profilaktycznych badań lekarskich pracowników w godzinach pracy, to mogą być one wykonane po godzinach pracy. Czasu badań lekarskich przeprowadzanych po godzinach pracy lub w dni wolne od pracy nie należy zaliczać do czasu pracy, a tym samym pracownikowi nie będzie przysługiwało za ten czas wynagrodzenie.

Autopromocja

Profilaktyczne badania lekarskie okresowe oraz kontrolne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy (art. 229 § 3 k.p.). Za czas wykonania tych badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli z wykonaniem badań łączy się konieczność odbycia podróży do innej miejscowości, pracownikowi należy również zwrócić koszty przejazdu. A zatem, jeśli badania lekarskie będą przeprowadzane w godzinach pracy pracownika, należy zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy na czas niezbędny do ich wykonania, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Zwolnienie od pracy na czas wykonywania badań przysługuje wyłącznie w czasie ich wykonywania. Jeżeli wykonanie badania trwa tylko 2 godziny, zwolnienie od pracy przysługuje na te 2 godziny, nie zaś na cały dzień. W takiej sytuacji można polecić pracownikowi przepracowanie pozostałej części dnia roboczego.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Dopiero gdy nie jest możliwe wykonanie badań okresowych i kontrolnych w godzinach pracy, pracownik będzie miał obowiązek wykonać je poza tymi godzinami. Ustawodawca nie określił jednak, kiedy nie będzie takich możliwości. Uznaje się jednak, że zwrot „w miarę możliwości” należy odnosić do godzin pracy placówki wykonującej badania. Zgodnie z taką interpretacją, jeżeli praca jest wykonywana poza godzinami otwarcia placówki, badania profilaktyczne zostaną przeprowadzone w dni nierobocze pracownika lub po jego godzinach pracy. Dotyczy to więc np. sytuacji wskazanej w pytaniu. Osoby zatrudniane wyłącznie w porze nocnej będą poddawane badaniom profilaktycznym poza godzinami pracy. Nie ma bowiem podstaw, aby żądać od lekarza medycyny pracy zmiany godzin przyjmowania pacjentów, tym bardziej na godziny przypadające w porze nocnej.

W pozostałych przypadkach, nawet gdy dotyczy to pracowników zatrudnionych w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy, jeżeli można skierować pracowników na badania w godzinach pracy, należy tę zasadę stosować. Dopuszczalne są jednak sytuacje, gdy również pracownicy zatrudnieni w takim systemie czasu pracy będą wykonywać badania poza godzinami pracy, jeżeli nie będzie innej możliwości. Trzeba pamiętać, że praktyka polegająca na zlecaniu wykonywania badań okresowych czy kontrolnych w czasie wolnym od pracy, gdy jest możliwe wykonanie ich w godzinach pracy, narusza przepisy prawa pracy.


Jeżeli pracodawca ma możliwość udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na wykonanie badań lekarskich w godzinach pracy, to udzielenie tego zwolnienia poza godzinami pracy będzie nieprawidłowe.

Jeżeli czas badań przedłuży się i pracownik poświęci na nie więcej czasu niż miał do przepracowania w danym dniu, czas wykraczający poza harmonogramowe godziny pracy pracownika nie zostanie zaliczony do jego czasu pracy. Konsekwencją tego jest fakt, że pracownik nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia za godziny poświęcone na wykonanie badań wykraczające poza obowiązującą go dobową normę czasu pracy. Przepis wskazuje bowiem, że badania odbywają się w miarę możliwości w godzinach pracy. Nie użyto natomiast w nim sformułowania, że czas badań lekarskich należy zaliczyć do czasu pracy.

Odmiennie przedstawia się kwestia udzielania zwolnienia od pracy na czas wykonywania badań wstępnych pracowników nowo przyjętych do pracy. Badaniom wstępnym z reguły podlegają przede wszystkim kandydaci na pracownika, nie zaś pracownicy. Są to osoby, które jeszcze nie pozostają w stosunku pracy z kierującym je na badania podmiotem (potencjalnym pracodawcą). W związku z tym, że nie mamy tutaj do czynienia ze stosunkiem pracy – czas poświęcony na odbycie badań wstępnych nie może mieć miejsca w godzinach pracy. Kandydat na pracownika nie może również skutecznie żądać zwrotu kosztów dojazdu na badania do placówki położonej w innej miejscowości niż siedziba jego potencjalnego pracodawcy, z uwagi na brak istotnego elementu definicji podróży służbowej, jakim jest „stałe miejsce pracy”.

Należy przypomnieć, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). Aktualnym orzeczeniem lekarskim jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w wymienionym w nim okresie, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

Na pracowniku natomiast ciąży obowiązek poddawania się wstępnym, okresowym, kontrolnym oraz innym zleconym badaniom lekarskim, a także stosowania się do wskazań lekarskich (art. 211 pkt 5 k.p.). Pracownik, który odmawia poddania się badaniom, narusza podstawowe obowiązki pracownicze, co może stanowić nawet podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1).

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...