Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Na terenie zakładu pracy po zakończeniu kontroli pracodawca, drogą pocztową, otrzymał skierowane przez inspektora pracy pismo o nazwie "Wystąpienie". Pracodawca ma wątpliwości co do jednego z wniosków w nim zawartych, nie rozumie dokładnie co musi poprawić i dlaczego. Czy może odwołać się od wystąpienia? Jaki ma termin na odwołanie? Ponadto nie wie, czy musi odpowiadać na to pismo i czy musi załączać dowody w postaci kserokopii potwierdzające wykonanie wniosków w wystąpieniu.

Od wystąpienia nie można się odwołać. Można prosić ewentualnie o jego uchylenie. Pracodawca ma obowiązek pisemnie zawiadomić inspektora pracy, kierującego niniejsze wystąpienie, o terminie i sposobie wykonania ujętych w wystąpieniu wniosków. Nie ma konieczności załączania dowodów potwierdzających jego wykonanie.

Autopromocja

Zadaniami Państwowej Inspekcji Pracy są nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących zatrudnienia i wykonywania innej działalności zarobkowej.

Po przeprowadzeniu kontroli, w której ustalany jest stan faktyczny w zakresie przestrzegania prawa pracy, oraz sporządzeniu i podpisaniu protokołu z kontroli, inspektor pracy stosuje środki prawne pozostające w jego dyspozycji. Jednym z przewidzianych środków prawnych jest wydanie przez inspektora pracy wystąpienia.

W wystąpieniu organ inspekcji pracy wnosi o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Zaleca on także jak postępować w przyszłości bądź wnosi o wykonanie konkretnych czynności w celu poprawy przestrzegania przepisów prawa pracy. Wystąpienie przekazywane jest pracodawcy osobiście przez inspektora pracy bądź drogą pocztową. Wystąpienie kierowane jest do pracodawcy? podmiotu, w którym przeprowadzono kontrolę.

Pracodawca powinien przede wszystkim uważnie zapoznać się z treścią wniosku oraz jego podstawą prawną. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie w stanie zinterpretować wniosku, ma prawo skontaktować się osobiście bądź telefonicznie z przeprowadzającym kontrolę inspektorem, by wyjaśnił on wątpliwości pracodawcy.

WAŻNE!

Od wniosku w wystąpieniu nie przysługuje odwołanie.

Wystąpienie inspektora pracy nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Wystąpienie (czyli niewładczy środek działań pokontrolnych organów PIP) nie podlega egzekucji administracyjnej, a jego ewentualne niewykonanie nie wywołuje dla pracodawcy negatywnych skutków. Inspektor pracy nie dysponuje środkami przymusu w stosunku do pracodawcy w trybie egzekucji administracyjnej do wykonania wniosków zawartych w wystąpieniu.


Wniosek o uchylenie wystąpienia

Pracodawca może jednak w przypadku pełnej świadomości i przekonaniu, iż wniosek nie jest prawidłowy i się z nim nie zgadza, skierować prośbę o jego uchylenie. W takim przypadku okręgowy inspektor pracy bądź upoważniony przez niego zastępca analizuje kwestionowany przez pracodawcę wniosek. Bada, czy wniosek zawarty w wystąpieniu:

  • ma obowiązującą moc prawną,
  • ma uzasadnienie w powszechnie obowiązujących przepisach prawa oraz
  • mieści się w granicach dopuszczalnej interpretacji stanu faktycznego przedstawionego w protokole i prawnego przytoczonego w uzasadnieniu wystąpienia.

Bada również, czy istnieją przesłanki i podstawa do jego uchylenia. Po przeanalizowaniu pozostawia w mocy bądź uchyla wniosek, informując pracodawcę o swojej decyzji na piśmie. Należy również wiedzieć, że w przypadku braku realizacji wniosku wystąpienia, ostateczne rozstrzygnięcie w danej kwestii należy do oceny sądu pracy, w przypadku wystąpienia przez pracowników z roszczeniem na drogę sądową (art. 262 § 1 Kodeksu pracy).

Trzeba poinformować o wykonaniu poleceń

Pracodawca ma obowiązek zawiadomić inspektora pracy kierującego wystąpienie, w terminie wskazanym w wystąpieniu nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia, o terminie i sposobie wykonania ujętych w wystąpieniu wniosków poprzez poinformowanie na piśmie o sposobie jego realizacji. Nie ma konieczności załączania dowodów potwierdzających jego wykonanie (nie należy załączać kopii czy odpisów), wystarczy zawrzeć krótką informację np. o treści: Informuję, że zastosowano się do wniosków 1? 5 wystąpienia o nr. rej. ... z dnia .....

Zawiadomienie innych instytucji

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, które nie są zgodne z właściwością rzeczową organów Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor pracy po przeprowadzonej kontroli ma obowiązek zawiadomić o stwierdzonych nieprawidłowościach inne organy nadzoru i kontroli. Są to np.:

  • ZUS,
  • Urząd Kontroli Skarbowej,
  • Straż Graniczna,
  • ● SANEPiD,
  • Nadzór Budowlany,
  • UDT,
  • Straż Pożarna.

Okręgowy inspektor pracy powiadamia marszałka właściwego województwa oraz starostę (w przypadku naruszenia przez bezrobotnego lub przez podmiot kontrolowany przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).


Poniżej przedstawiony jest druk wystąpienia Państwowej Inspekcji Pracy z przykładowym wnioskiem oraz przykład odpowiedzi na wystąpienie.

@RY1@i70/2011/007/i70.2011.007.000.0003.103.jpg@RY2@

@RY1@i70/2011/007/i70.2011.007.000.0003.104.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

  • art. 184, art. 262 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 10 ust. 1, art. 11 pkt 8, art. 36 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.).
Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...