Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych miała znieść nakaz tworzenia palarni przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Decyzję o stworzeniu palarni ma podejmować właściciel lub zarządca budynku. Na dzień wejścia w życie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych nie dokonano zmian w innych ustawach, nie wydano rozporządzeń. Przede wszystkim nie dokonano zmiany w Kodeksie pracy, który każe chronić życie i zdrowie pracowników, oraz w przepisach wykonawczych o bezpieczeństwie i higienie pracy (tj. rozporządzeniu o ogólnych przepisach bhp, gdzie nałożony jest taki obowiązek tworzenia palarni). Omawiana sytuacja jest niejednoznaczna, istnieją dwa odrębne stanowiska, a wśród komentujących przepisy powstał spór. Jednak zgodnie z komunikatami Ministerstwa Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, nie ma obowiązku tworzenia palarni.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Do 14 listopada 2010 r. bezsporny był obowiązek utworzenia palarni przez pracodawców. Taki nakaz znajduje się w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp, a wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 829/06) zastrzega, że to obowiązek dla zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Regulacją prawną wskazującą zasady ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Najnowsza zmiana ww. ustawy została wprowadzona w życie 14 maja 2010 r. przez ustawę z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 81, poz. 529). Głównym przesłaniem obowiązującej ustawy jest ochrona osób niepalących przed narażeniem na bierne palenie.

WAŻNE!

Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio do tego przystosowanymi. Zakaz ten dotyczy pomieszczeń zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia).


Właściciel budynku i zarządca budynku są uprawnieni do umieszczenia informacji o zakazie palenia w poszczególnych miejscach oraz ich egzekwowania.

WSKAZÓWKA!

Nieumieszczenie informacji o zakazie palenia jest wykroczeniem i podlega karze grzywny w wysokości 2000 zł. Zgodnie z obowiązującą ustawą, kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami, podlega karze grzywny do 500 zł.

Organem uprawnionym do kontroli oraz nałożenia kar jest straż miejska oraz inspekcja sanitarna. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17 listopada 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, uprawnionymi do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego będą strażnicy straży gminnych.

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy kwestia tworzenia palarni nie jest jednoznaczna i wymaga interpretacji. Spodziewana jest nowelizacja rozporządzenia, w którym zostaną usunięte wszelkie wątpliwości. Zgodnie z opinią Zastępcy Głównego Inspektora Pracy nie ma obowiązku tworzenia palarni przez pracodawców.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że: „Od 15 listopada 2010 r. nie będzie już obowiązku urządzania palarni, a rozporządzenie o bhp zostanie znowelizowane”. Ministerstwo zapowiedziało również nowelizację rozporządzenia o ogólnych przepisach bhp z zastrzeżeniem, że nie ma obowiązku tworzenia palarni.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...