Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Inspektor bhp oświadczył pracownikom, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy zamyka połowę zakładu pracy. W związku z tym pracodawca musi dokonać redukcji zatrudnienia o 50%. Cała załoga obawia się utraty pracy. Czy inspektor pracy mógł zamknąć zakład pracy, przez co połowa załogi straci pracę?

Jeżeli na terenie zakładu pracy są drastycznie łamane przepisy bhp, prawa pracownika i występuje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracownika, okręgowy inspektor pracy może na wniosek inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę zamknąć dany zakład pracy. Tak poważne decyzje wydawane są jedynie w przypadku, gdy stwierdzone w czasie kontroli naruszenia zagrażają życiu lub zdrowiu pracowników i mają charakter trwały, tj. nie mogą być usunięte przez pracodawcę poprzez zastosowanie się do nakazów dotyczących jednostkowych uchybień wydanych przez inspektora pracy.

Autopromocja

Należy mieć świadomość, że zdrowie i życie człowieka jest ważniejsze niż zachowanie zatrudnienia.

UZASADNIENIE

W zakresie działania okręgowego inspektora pracy leży wydawanie decyzji w przypadku stwierdzenia, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy zagraża życiu lub zdrowiu pracowników lub osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym osób wykonujących na własny rachunek działalność gospodarczą, zaprzestania prowadzenia działalności bądź działalności określonego rodzaju (art. 11 pkt 5 w związku z art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy).

Okręgowy inspektor pracy powyższą decyzję podejmuje po zapoznaniu się z dokumentacją kontrolną inspektora pracy, sporządzoną podczas kontroli przeprowadzonej na terenie zakładu pracy.

WAŻNE!

Nakaz zaprzestania prowadzenia działalności wykonywanej w pomieszczeniach zakładu pracy bądź w całym zakładzie pracy wydawany jest, gdy stan bezpieczeństwa i higieny pracy zagraża życiu i zdrowiu pracowników świadczących pracę w tym miejscu.


Powyższej decyzji nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Decyzja ta wydawana jest w przypadku ujawnionych nieprawidłowości stwarzających realne i stałe zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. Ponadto musi być stwierdzone, że dalsze utrzymywanie stanu niezgodnego z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w obiekcie powoduje stan zagrożenia dla przebywających tam osób (pracowników).

Inspektor pracy powyższą decyzję może podjąć, gdy na przykład obiekt nieprzystosowany jest do prowadzenia działalności produkcyjnej, w szczególności ze względu na zorganizowanie stanowisk pracy w budynku użytkowanym niezgodnie z pozwoleniem na użytkowanie bądź złym stanem technicznym pomieszczeń.

Z udokumentowanego w protokole z kontroli stanu faktycznego sporządzonego przez inspektora pracy musi wynikać, że wyczerpane zostały przesłanki uzasadniające nakazanie zaprzestania działalności. Oznacza to, że protokół z kontroli musi zawierać wszystkie stwierdzone nieprawidłowości tak, by okręgowy inspektor pracy, podejmując decyzję o zamknięciu zakładu pracy, nie miał żadnych wątpliwości co do konieczności jej podjęcia.

WAŻNE!

Zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji pracodawca ma prawo wniesienia odwołania od wydanej decyzji do Głównego Inspektora Pracy w Warszawie za pośrednictwem okręgowego inspektora pracy, który tę decyzję wydał, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania (art. 127 § 1 i 2; art. 129 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego).

W 2007 r. w związku ze stwierdzeniem występowania trwałych zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, organy PIP wydały 27 decyzji nakazujących zaprzestania prowadzenia działalności przez zakład lub jego część bądź działalności określonego rodzaju.

W 2008 r. takich decyzji było już 42.

Wydanie powyższych decyzji spowodowane było przede wszystkim złym stanem obiektów, w których usytuowano pomieszczenia pracy (stwarzającym nawet zagrożenie katastrofą budowlaną), brakiem wentylacji w pomieszczeniach pracy oraz odciągów miejscowych (np. podczas prac spawalniczych). Podstawą do wydania ww. decyzji była również organizacja i wyposażenie stanowisk pracy naruszające podstawowe wymagania bhp, np. niedostosowanie maszyn do wymagań minimalnych (brak odpowiednich układów sterowania, brak osłon na elementach ruchomych, brak oświetlenia światłem dziennym).


PRZYKŁAD

W jednym z kontrolowanych zakładów pracy inspektor stwierdził, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników.

Teren zakładu miał nieutwardzoną nawierzchnię, rozjeżdżoną przez środki transportu, nierówną, bez odprowadzenia wód opadowych. Nie wyznaczono i nie oznakowano dróg transportowych i pól odkładczych.

Pomieszczenia pracy również nie odpowiadały elementarnym wymaganiom bhp. Jedno z pomieszczeń pracy miało ściany z folii, nie było ogrzewane, inne pomieszczenie pracy zorganizowano w namiocie o wysokości 2 m, bez oświetlenia naturalnego i ogrzewania. Kolejne pomieszczenie pracy zorganizowano pod wiatą drewnianą bez ogrzewania. Pracodawca użytkował maszyny bez wymaganej dokumentacji technicznej. Brak było także wymaganych pomieszczeń higienicznosanitarnych.

Pracodawca zobowiązany jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W omawianym przykładzie pracodawca nie zastosował się do nałożonego na niego przez ustawodawcę obowiązku.

Zgodnie z przyjętą procedurą inspektor pracy przeprowadzający kontrolę skierował wniosek o zaprzestanie działania części zakładu pracy do okręgowego inspektora pracy. We wniosku dokładnie opisał stwierdzone nieprawidłowości, motywując konieczność podjęcia decyzji stwierdzonym stanem faktycznym łącznie z pełnymi podstawami prawnymi stwierdzonych naruszeń.

Podczas kontroli ustalono, że pracodawca naruszył przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie:

obiektu budowlanego pomieszczenia pracy,

wentylacji pomieszczeń,

oświetlenia,

procesów pracy.

Okręgowy inspektor pracy, przychylając się do wniosku inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę, wydał decyzję o zamknięciu zakładu pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 19 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 11 pkt 5 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589),
  • Art. 207 § 2 pkt 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Art. 108 § 1, art. 127 § 1 i 2; art. 129 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...