Czy na skierowaniu na badanie lekarskie dla magazyniera należy wpisywać informację o transporcie ręcznym?

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach magazynierów. Magazyn podzielony jest na dwa pomieszczenia. W pierwszym pomieszczeniu praca wykonywana jest wyłącznie za pomocą urządzeń mechanicznych, które wyeliminowały ręczne prace transportowe. Na terenie drugiego pracownicy wykonują swoją pracę polegającą na przenoszeniu towarów i układaniu ich na półkach regałów magazynowych. W skierowaniach na badania lekarskie pracodawca wskazuje wyłącznie stanowisko pracy magazyniera. W wyniku kontroli PIP inspektor pracy zobowiązał pracodawcę do wskazywania w skierowaniach na badania lekarskie także stanowiska osób pracujących lub mających pracować w drugiej części magazynu. Z decyzji inspektora pracy wynika, że pracownicy podczas wykonywania obowiązków służbowych wykonują operacje ręcznego przemieszczania ciężarów. Czy pracodawca musi zastosować się do zaleceń inspektora pracy i podawać w skierowaniu informacje o transporcie ręcznym?

Pracodawca powinien zastosować się do zalecenia inspektora pracy. W skierowaniach na badania lekarskie stwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku wskazuje się wszystkie zagrożenia występujące na stanowisku pracy, w tym określa się też, że na konkretnym stanowisku pracy pracownicy wykonują ręczne prace transportowe.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca musi minimalizować konieczność operacji ręcznego przemieszczania ciężarów przez pracowników zatrudnionych na terenie magazynów, gdzie w większości przypadków ręczne przemieszczanie towarów jest nieuniknione (pakowanie, rozpakowywanie, przepakowywanie, rozmieszczanie na regałach magazynowych itp.).

Obowiązkiem pracodawcy w przypadku zatrudniania pracowników na stanowiskach magazynowych, jest:

  • eliminacja ręcznych prac transportowych w obszarach, w których jest to możliwe,
  • przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego uwzględniającej ręczne prace transportowe,
  • informowanie pracowników o wynikach oceny ryzyka zawodowego,
  • wydawanie odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej,
  • przeprowadzanie dla pracowników szkoleń bhp,
  • kierowanie pracowników na badania lekarskie z dokładnym wskazaniem rodzaju wykonywanych prac oraz z zaznaczeniem wykonywania przez pracownika ręcznych prac transportowych.

WAŻNE!

Praca na stanowisku magazyniera nie musi oznaczać konieczności wykonywania przez pracowników ręcznych prac transportowych.

Na skierowaniach na profilaktyczne badania lekarskie pracodawca powinien zapisać informację dotyczącą zagrożeń na danym stanowisku pracy.

W skierowaniu dotyczącym badań magazyniera pracodawca powinien zapisać informacje o wykonywaniu przez pracownika ręcznych prac transportowych, jeśli takie prace w istocie wykonuje.

WSKAZÓWKA!

Warto podawać charakterystykę ręcznych prac transportowych: częstotliwość, jednostkowy ciężar i dodatkowe warunki, które mogą zwiększać zagrożenie, np. kształt, wielkość lub organizacja magazynu. Choć nie jest błędem podanie, że nie przekraczają one określonych norm i stwierdzenie, czy jest to praca stała związana z dźwiganiem czy dorywcza.

Zdolność pracowników do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy, orzeka lekarz medycyny pracy. Oceny zagrożeń lekarz dokonuje wyłącznie na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy.

Lekarz nie może kierować się nazwą stanowiska, która jest sprawą umowną i u różnych pracodawców może oznaczać inny zakres wykonywanych prac.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Par. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU z 1996 r. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...