Bezpieczeństwo i higiena pracy - podsumowanie zmian w kodeksie pracy

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie bhp wprowadza wiele zmian zarówno w obowiązkach pracodawców, jak i pracowników. Jedną z ważniejszych jest obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i ewakuację.

Pracodawca wciąż jest osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. Tak jak dotychczas to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy. Obecnie wyraźnie podkreślono, że na zakres tej odpowiedzialności nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy (art. 207 § 1 k.p.).

Autopromocja

Do katalogu podstawowych obowiązków pracodawcy dodano nowe.

Ochrona zdrowia pracowników ma się odbywać w szczególności przez:

  • organizowanie pracy w sposób zapewniający jej bezpieczne i higieniczne warunki,
  • zapewnianie przestrzegania w firmie przepisów i zasad bhp, wydawanie poleceń usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolowanie wykonania tych poleceń,
  • reagowanie na potrzeby w zakresie bhp i dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia oraz życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy,
  • zapewnianie rozwoju spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację oraz warunki pracy, stosunki społeczne, a także wpływ czynników środowiska pracy,
  • uwzględnianie ochrony zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących piersią i pracowników niepełnosprawnych - w ramach podejmowanych działań profilaktycznych,
  • zapewnianie wykonania nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
  • zapewnianie wykonania zaleceń społecznego inspektora pracy.

Koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników.

Kodeks pracy został dodatkowo wzbogacony o przepis, z którego wynika, że pracodawca musi przekazywać pracownikom informacje o:

  • zagrożeniach zdrowia i życia występujących w firmie, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii oraz innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników,
  • działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia wspomnianych zagrożeń,
  • pracownikach wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy, wykonywania czynności w zakresie ochrony ppoż. i ewakuacji pracowników (art. 2071 § 1 pkt 1-3 lit. a i b k.p.).

Jeżeli na terenie zakładu pracy wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawca musi przekazać powyższe informacje także tym pracodawcom (art. 208 § 3 k.p.).


Pracodawca został dodatkowo zobowiązany do:

  • zapewnienia środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników,
  • wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji,
  • zapewnienia łączności w szczególności ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w udzielaniu pierwszej pomocy, ratownictwie medycznym i ochronie przeciwpożarowej (nowy art. 2091 § 1 k.p.).

Działania te powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz innych osób przebywających na terenie zakładu pracy, a także rodzaju i poziomu występujących zagrożeń (art. 2091 § 2 k.p.).

Szczególnie dużo w tym zakresie kontrowersji wzbudził obowiązek wyznaczania osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ppoż. i ewakuację. Osoba taka zgodnie z obowiązującymi przepisami musi spełniać wymagania określone w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Co za tym idzie, musi mieć wykształcenie co najmniej średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej (przeprowadzone w ośrodku szkolenia komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej). Ponieważ obowiązek ten w szczególności w stosunku do „małych” pracodawców okazał się bardzo kosztowny, postanowiono go zmienić. Zmianie ulegnie nie sam obowiązek wyznaczania takiej osoby, ale nie będzie ona już musiała spełniać tak wyspecjalizowanych wymagań.

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia pracodawca jest zobowiązany:

  • niezwłocznie poinformować pracowników o tych zagrożeniach i podjąć działania w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony,
  • niezwłocznie dostarczyć pracownikom instrukcje umożliwiające, w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia, przerwanie pracy i oddalenie się z miejsca zagrożenia w bezpieczne miejsce (art. 2092 § 1 k.p.).

W razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pracodawca musi:

  • wstrzymać pracę i wydać pracownikom polecenie oddalenia się w bezpieczne miejsce,
  • do czasu usunięcia zagrożenia nie wydawać polecenia wznowienia pracy (art. 2092 § 2 k.p.).

W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pracowników albo zdrowia bądź życia innych osób podwładni mają „wolną rękę” w kwestii działań mających na celu uniknięcie niebezpieczeństwa. Mogą oni bez porozumienia z przełożonym podjąć czynności na miarę ich wiedzy i dostępnych środków technicznych (art. 2093 k.p.).

Obowiązki pracownika w zakresie bhp

Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia na dotychczasowych zasadach (art. 210 § 21 k.p.).

Pracodawca jest obecnie zobowiązany zapewnić, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne:

  • zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracowników przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych oraz promieniowania, a także szkodliwym niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
  • uwzględniały zasady ergonomii.

Natomiast maszyny, które nie spełniają powyższych wymogów, należy odpowiednio dostosować.

Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami kwestie dotyczące:

  • tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom,
  • wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników (art. 23711a § 1 pkt 3 k.p.),
  • tworzenia wykazu prac szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia lub życia ludzkiego (art. 225 § 2 k.p.).

Podstawa prawna:

  • art. 207-216, 225, 233, 23711a Kodeksu pracy,
  • ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (DzU nr 223, poz. 1460).
Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...