Dlaczego należy czyścić kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne?

Katarzyna Aniszewska
rozwiń więcej
Jednym z zadań służby bhp w ramach kontroli warunków pracy jest kontrola przeprowadzanych w zakładzie przeglądów instalacji i właściwej ich eksploatacji. Rozpoczynający się sezon letni jest odpowiednim okresem na prowadzenie prac konserwacyjnych, a przed włączeniem klimatyzacji należy dokonać jej przeglądu i oczyszczenia. Dlatego warto wiedzieć m.in., jakie są etapy czyszczenia wentylacji.

Podczas eksploatacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych gromadzą się w nich zanieczyszczenia, które powodują, że kanały doprowadzające powietrze stają się źródłem substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Wdmuchiwane do pomieszczeń wraz z powietrzem cząstki pyłu i kurzu oraz rozwijające się wewnątrz kanałów niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy, tj. bakterie i grzyby, są jedną z przyczyn złego samopoczucia, częstych bólów głowy i nadmiernego zmęczenia osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych. W efekcie prowadzi to do obniżenia poziomu koncentracji oraz efektywności pracy.

Autopromocja

Pył i kurz dodatkowo wzmagają objawy alergiczne, a zanieczyszczenia mikrobiologiczne mogą powodować niebezpieczne choroby, tj. legionellozę, zapalenie śluzówki nosa oraz hipergeniczne zapalenie płuc. Pracownicy powinni wiedzieć, że jeśli takie objawy pojawią się, ich przyczyną może być źle eksploatowany lub zbyt rzadko czyszczony system klimatyzacyjny.

WAŻNE!

Pracodawca powinien pamiętać o okresowej wymianie filtrów powietrza oraz czyszczeniu niedrożnych anemostatów nawiewnych i wyciągowych, ponieważ powodują one zwiększenie oporów przepływu powietrza i jednoczesne zmniejszenie strumienia nawiewnego i wywiewnego w stosunku do założeń projektowych, co wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach pracy.

Każdy użytkownik pomieszczeń klimatyzowanych (pracownik wykonujący obowiązki w pomieszczeniach klimatyzowanych) powinien być pewny, że powietrze, którym oddycha, jest wolne od zanieczyszczeń pochodzących z eksploatowanych systemów.

Osoby sprawujące nadzór nad budynkami, w których są instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne, powinny zwracać uwagę na korzyści, jakie płyną z tego, że są one czyste. Czyste układy zapewniają odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego oraz prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego. Dodatkowo można oszczędzać energię, a wpływ na to ma zmniejszanie oporów przepływu powietrza przez instalację.

WSKAZÓWKA!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego. Kanały wentylacyjne powinny być wyposażone w otwory rewizyjne zapewniające odpowiedni dostęp do ich wnętrza.


Problemy związane z czyszczeniem przewodów wentylacyjnych są bardzo często omawiane w publikacjach i aktach normalizujących na świecie i często to one są wzorcem dla osób zajmujących się czyszczeniem instalacji.

W Polsce wymagania dotyczące czyszczenia instalacji nie są do końca sprecyzowane. Prawo budowlane, przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, przepisy branżowe regulują obowiązek wykonywania przeglądów instalacji i utrzymania ich we właściwym stanie. Przepisy ogólne bhp w przypadku zastosowania systemu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej nakładają na pracodawcę obowiązek odpowiedniej konserwacji urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Dodatkowo w niektórych przypadkach przepisy określają konieczność czyszczenia instalacji, np. w zakładach opieki zdrowotnej instalacje wentylacyjne powinny być czyszczone nie rzadziej niż co 24 miesiące.

Czyszczenie instalacji powinno być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta systemu. Wymaga ono zwykle odpowiedniej wiedzy, środków i sprzętu, dlatego najlepiej zdać się na pomoc wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy.

WSKAZÓWKA!

Do usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych najczęściej stosowane są metody wykorzystujące: szczotki obrotowe przesuwające się wewnątrz przewodów, roztwory biocydów rozpylane za pomocą dyszy oraz powietrze sprężone wprowadzane za pomocą dyszy. Można też skorzystać z metody czyszczenia za pomocą ultradźwięków i czyszczenia suchym lodem. Czyszczenie parą wodną lub wodą oraz ręczne czyszczenie szczotkami i wycieranie stosuje się podczas mycia urządzeń uzdatniających powietrze.

Najczęściej wykorzystywaną metodą czyszczenia wentylacji jest czyszczenie mechaniczne przewodu szczotkami obrotowymi. Polega ona na wprowadzeniu do kanału nawiewnego pneumatycznej głowicy ze szczotkami czyszczącymi, które usuwają zanieczyszczenia z wewnętrznej powierzchni przewodów wentylacyjnych, które trafiają do filtra podłączonego za pomocą przewodu do odkurzacza.

Wybierając szczotki, należy brać pod uwagę m.in. materiał, z jakiego wykonane są przewody, kształt i wymiary poprzeczne przewodu oraz rodzaj zanieczyszczeń (suchy pył lub zatłuszczone osady w instalacjach kuchennych). Do czyszczenia krótkich kołowych przewodów powinny być stosowane szczotki uruchamiane ręcznie. Przewody można również czyścić poprzez zamocowanie na samojezdnych pojazdach szczotki o innym kształcie dla przewodów o przekroju prostokątnym i kwadratowym oraz kołowym.

Warto pamiętać, że metoda czyszczenia suchym lodem służy do czyszczenia zanieczyszczonych tłuszczem przewodów wentylacji wyciągowej w kuchniach. Jako suchego lodu używa się zestalonego dwutlenku węgla. Jedną z zalet tej metody jest brak stosowania wody, środków chemicznych oraz uszkodzeń powierzchni w wyniku ścierania. W skład zestawu urządzeń do czyszczenia przewodów suchym lodem wchodzą: podajnik suchego lodu, zdalnie sterowany pojazd z zamontowaną kamerą i monitorem, pistolet z przewodem o długości 7,5 m oraz wentylator umieszczony w jednej obudowie z filtrem przeciwtłuszczowym.

Do dezynfekcji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych można stosować także środki chemiczne (biocydy) zawierające substancje aktywne. Wybierając ten sposób dezynfekcji, należy pamiętać, że środki biobójcze muszą być dopuszczone do obrotu na terenie Polski przez Ministra Zdrowia.


Etapy czyszczenia instalacji:

  • Wstępna ocena stanu zanieczyszczeń przeprowadzana z wykorzystaniem samojezdnej kamery inspekcyjnej poruszającej się wewnątrz badanego przewodu.
  • Wybór metody czyszczenia i usunięcie zanieczyszczeń nagromadzonych w przewodach wentylacyjnych (np. szczotkami obrotowymi, czyszczenie ręczne, sprężonym powietrzem).
  • Izolacja za pomocą hermetycznej powłoki – jeśli jest konieczna. Dzieje się tak w przypadku, gdy w procesie czyszczenia nie uda się usunąć wszystkich nagromadzonych zanieczyszczeń.
  • Dezynfekcja za pomocą biocydów – jest konieczna do usunięcia mikroorganizmów i zahamowania ich rozwoju w instalacji.
  • Kontrola końcowa oceniająca wyniki procesu usuwania zanieczyszczeń. Podczas kontroli ocenie poddaje się uzyskane efekty po czyszczeniu instalacji oraz skuteczność zastosowanych metod czyszczenia. Weryfikację poziomu czystości po czyszczeniu mechanicznym można sprawdzić, wykonując badania mikrobiologiczne.

W przypadku klimatyzatorów należy czyścić je ręcznie bez użycia rozpuszczalników, środków polerujących, proszków oraz ciekłych substancji owadobójczych. Stosowanie ostrych środków chemicznych jest przyczyną odbarwień lub odkształceń klimatyzatora, może być też przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Kratkę wlotu i wylotu powietrza należy czyścić miękką szmatką, a filtry powietrza odkurzać lub przemyć wodą o temperaturze poniżej 50°C. Jeśli klimatyzatory nie będą czyszczone i konserwowane, to powietrze wydmuchiwane z klimatyzacji może zostać zanieczyszczone.

Klimatyzatory zamontowane wewnątrz pomieszczeń mają wbudowane filtry powietrza, które należy regularnie wymieniać (zgodnie z zaleceniami producenta), ponieważ osadza się na nich pył, kurz oraz inne cząstki mechaniczne, które mogą zawierać bakterie i wirusy. Gromadzeniu się zanieczyszczeń towarzyszy często nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora, a w skrajnych przypadkach, gdy filtry są całkowicie zatkane, w urządzeniu pojawia się oblodzenie, którego następstwem są wycieki wody poza obudowę klimatyzatora. Brudny i nieczyszczony klimatyzator oznacza także większe rachunki za energię elektryczną.

Czyste klimatyzatory zapewniają optymalne warunki dla wypoczynku i pracy, dzięki możliwościom kontroli takich parametrów otoczenia, jak np. temperatura, wilgotność czy jakość powietrza.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80, poz. 563),
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU nr 213, poz. 1568),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...