Czy mogę nosić własna odzież roboczą?

Odzież ochronna pracownika. / inforCMS
Pracuje na umowę zlecenie. Pracodawca każe mi w czasie wykonywania pracy nosić zakładową odzież roboczą. Dlaczego nie mogę nosić własnej odzieży.  

Pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej. Musi zapewnić pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze.

Autopromocja

Obowiązek taki pracodawca ma w przypadku, kiedy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Ponadto pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież, jeśli jest to niezbędne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz: Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy

Pracodawca może pozwolić pracownikom na używanie własnej odzieży, jeśli spełnia wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi się na to zgodzić. Nie dotyczy to jednak stanowisk, na których jest wykonywana obsługa maszyn, urządzeń elektrycznych, praca powodująca skażenia odzieży i obuwia.

Pracodawca musi dbać nie tylko o pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także o osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne.

Zobacz serwis: Choroby zawodowe

Wymóg, aby nosił Pan odzież pracowniczą, jest przejawem dbania o zdrowie i życie Pana, jako pracownika.

Podstawa prawna: Art. 237 (6), 237 (7), 304 Kodeksu pracy

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...