Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów/fot.Fotolia
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć zimne napoje pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze. Jakie warunki muszą być spełnione by powstał obowiązek dostarczenia zimnych napojów?

Zbliżające się lato i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28°C. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25°C.

Autopromocja

Zimne napoje przysługują osobom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami pogodowymi. Nie ma przy tym znaczenia pora roku, w jakiej ta temperatura wystąpiła. Prawo do napojów przysługuje bez względu na to, czy określona temperatura wystąpiła przy pracach na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczeń.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy

Praca na otwartej przestrzeni i wewnątrz budynków

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje, jeżeli wykonują oni prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25oC.

Pracodawca prowadzący firmę budowlaną zapewnia pracownikom, wykonującym prace przy ociepleniu zewnętrznej elewacji budynku, wodę mineralną w każdym dniu, w którym temperatura na zewnętrz przekracza 25oC. Taka woda nie przysługuje jednak pracownikom, którzy prowadzą prace wykończeniowe wewnątrz wznoszonych budynków, chyba że temperatura na tych stanowiskach pracy przekracza 28oC. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Praca na otwartej przestrzeni dotyczy miejsc, w których dochodzi do bezpośredniego operowania promieni słonecznych na ciało pracownika. Nie można jednak przyjąć, że praca wykonywana pod zadaszeniem, chociażby stanowisko to nie było odizolowane ścianami od terenu otwartego, mieści się w kategorii pracy na otwartej przestrzeni.

Jeżeli pracownik wykonuje pracę na stanowiskach usytuowanych wewnątrz budynków, to aby przysługiwały mu napoje profilaktyczne, temperatura na tych stanowiskach spowodowana warunkami pogodowymi musi przekraczać 28oC. W takim przypadku nie ma konieczności ustalania wydatku energetycznego pracowników, gdyż wyłącznym kryterium jest wysokość temperatury zmierzonej na stanowisku pracy pracownika.

Napoje przysługują wyłącznie w dni, w których temperatura przekracza 28oC. W dniach chłodniejszych z pochmurną pogodą, kiedy temperatura na stanowisku pracy nie przekracza 28oC, woda nie przysługuje.

Napoje przez cały okres pracy w niezbędnej ilości

Napoje profilaktyczne powinny być zapewnione pracownikom w ciągu całej zmiany roboczej w ilości niezbędnej każdemu z pracowników. Ilość dostarczanych napojów nie musi być znormalizowana i identyczna dla wszystkich pracowników.

Właściciel zakładu budowlanego wydał zarządzenie wewnętrzne, w którym postanowił, że pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni w dniach, w których temperatura powietrza przekracza 25oC, będzie przysługiwała 1,5-litrowa butelka wody mineralnej na dzień. Dla niektórych pracowników taka ilość wody jest wystarczająca, jednak pozostali muszą we własnym zakresie zaopatrywać się w brakującą ilość wody. Takie ograniczenie jest przez pracodawcę niedopuszczalne, gdyż nie może on limitować wody dla pracowników wykonujących pracę w upalne dni na otwartej przestrzeni. Pracodawca powinien im dostarczyć tyle wody, ile jest konieczne do zaspokojenia pragnienia w ciągu całej zmiany roboczej.

Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje. Pracodawca jest zawsze zobowiązany do dostarczania napojów w naturze. Wypłacanie pracownikom ekwiwalentu w zamian za napoje nie zwalnia pracodawcy z obowiązku ich dostarczenia, a także nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy w związku z niewypełnieniem tego obowiązku.

Podstawa prawna:

● § 4, § 6 ust. 1 i ust. 3, § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279).

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...