Jak zachować zdrowie pracując w biurze?

TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
rozwiń więcej
Jak zachować zdrowie pracując w biurze? / Fotolia
Kwiecień, ustanowiony przez World Health Organization (WHO) miesiącem zdrowia, sprzyja rozmowom na temat chorób zawodowych różnych grup. Jakie schorzenia zagrażają pracownikom biurowym?

Pod względem liczebności, pracownicy biurowi są trzecią grupa zawodową w polskiej gospodarce. Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) wykazał w swoim raporcie, że 44% z nich uskarża się na bóle w obrębie rąk, ramion, barku i szyi. Obok tego typu dolegliwości, problemem dość często dotykającym osoby pracujące przy komputerze są zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku. Ich natężenie zależy od tego, ile czasu spędza się dziennie przed monitorem. Według badań, przeciętny Polak spędza przed ekranami: telewizora, komputera, smartphone’a i tabletu, 6 godzin i 21 minut dziennie. Jako że standardowy dzień roboczy liczy 8 godzin, można założyć, że pracownicy biurowi znacząco zawyżają średnią w tym zakresie. Zachowaniu zdrowia w takich warunkach nie sprzyja również fakt, że wszystkie wymogi ergonomii spełnia zaledwie 2,4% stanowisk roboczych w naszym kraju.

Autopromocja

Polecamy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Rzut okiem na potrzeby narządu wzroku

Zgodnie z BHP, każdemu kogo praca wymaga patrzenia w ekran komputera, co godzinę przysługuje 5 minutowa przerwa. W tym czasie powinno się dać odpocząć narządowi wzroku. Niestety, według danych zaprezentowanych w raporcie Ergotest 2015, z tego prawa regularnie korzysta zaledwie 23,3% respondentów. 50,5% daje oczom wytchnienie, tylko gdy dysponują wolną chwilą. 26,2% badanych nie robi tego nigdy. Prócz długotrwałego wpatrywania się w monitor, komfort pracy obniżać może dodatkowo jego nieodpowiednie oświetlenie. – Na stan oczu pracowników biurowych negatywnie wpływają takie zjawiska, jak: przykry efekt olśnienia spowodowany zastosowaniem opraw oświetleniowych nieprzystosowanych do pomieszczeń z ekranami komputerów oraz zbyt niskie natężenie światła na stanowisku pracymówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska.

Niedostosowanie trybu oraz stanowiska pracy do opisanych wyżej zaleceń, może skutkować wystąpieniem tak zwanego Computer Vision Syndrome (CVS). Ten opisany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometrystów zespół objawów obejmuje: bóle głowy oraz podrażnienie, suchość i zmęczenie oczu. – Sposobem na zapewnienie odpowiednich warunków pracy w biurze jest zastosowanie opraw spełniających wymagania norm oświetleniowych dla stanowisk roboczych z monitorami pod względem natężenia światła oraz ujednoliconego wskaźnika ograniczenia olśnienia – mówi Maciej Gronert. – Warto również dążyć do organizacji pracy w sposób pozwalający przeplatać zadania wymagające wpatrywania się w ekran komputera z innymi aktywnościami – dodaje ekspert firmy TRILUX Polska.

Oczy to dopiero początek

W opracowanych przez Fellowes w 2015 roku badaniach ergonomii stanowisk biurowych, 74,3% ankietowanych zadeklarowało, że odczuwa niektóre spośród dolegliwości oczu składające się na CVS. Choć zjawisko jest niepokojące samo w sobie, może także powodować daleko idące konsekwencje.

Warunki prowadzące do przeciążenia narządu wzroku wywołują często próby ich skorygowania poprzez zmianę pozycji ciała. W rezultacie, przybiera się nieoptymalną postawę, skutkującą zmęczeniem układu mięśniowo-kostnego oraz zwiększeniem napięcia mięśni gałki ocznej. W dłuższej perspektywie prowadzi to do pogłębienia zaburzeń wzroku oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji pleców, ramion i szyi.

By przeciwdziałać tego typu problemom oraz wynikającym z nich spadkom wydajności zatrudnionych osób, pracodawca powinien przykładać szczególną wagę do wyposażenia stanowisk roboczych. Według Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do prac biurowych zaleca się takie sprzęty, jak: monitor regulowany w dwóch płaszczyznach (5° do przodu, 20° do tyłu i po 60° na boki wokół własnej osi), stół pozwalający na swobodne umieszczenie klawiatury 100 mm od jego przedniej krawędzi oraz krzesło, dzięki któremu zachowany będzie kąt minimum 90° między ramieniem a przedramieniem. Dodatkowo, wysokość siedziska powinna umożliwić obserwację monitora w zakresie 20°-50° poniżej linii oczu pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...