Systemy oświetlenia pomieszczeń biurowych - oszczędności dla pracodawcy

TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
rozwiń więcej
Maciej Gronert
rozwiń więcej
Systemy oświetlenia pomieszczeń biurowych - oszczędności dla pracodawcy. / Fot. Fotolia / Fotolia
Pracodawcy poszukujący oszczędności powinni zastanowić się nad oświetleniem w pomieszczeniach biurowych. Nowoczesne, zautomatyzowane systemy oświetleń pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów. Wykorzystuje się w tym celu czujniki światła dziennego i czujniki obecności.

Zautomatyzowane systemy oświetlenia w pomieszczeniach biurowych

Przewiduje się, że rozwój systemów automatyki będzie w najbliższych latach jednym z trendów najsilniej oddziałujących na budownictwo i zarządzanie powierzchniami komercyjnymi. Z perspektywy potencjalnych oszczędności, bardzo interesującym elementem tego nurtu jest zautomatyzowane sterowanie oświetleniem w biurach.

Autopromocja

Z danych firmy konsultingowej Pike Research wynika, że do 2021 roku globalny rynek systemów automatyki budynkowej w obiektach komercyjnych osiągnie wartość bliską 150 miliardów dolarów rocznie. Jednym z obszarów najintensywniejszego wykorzystania inteligentnych systemów zarządzania budynkami są dziś biurowce. W badaniach na potrzeby raportu AutomatykaB2B, tego typu obiekty, jako najczęściej automatyzowane, wskazało 70% respondentów – o kilkanaście procent więcej niż kolejne pozycje w tym rankingu.

Dalszemu rozwojowi tej branży ma sprzyjać nacisk kładziony na bezpieczeństwo oraz globalne dążenie do poprawy efektywności energetycznej światowej gospodarki. Kluczowe znaczenie dla oszczędności w zakresie ponoszonych przez przedsiębiorstwa kosztów eksploatacji ma oświetlenie i praca systemów HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning – ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Szacuje się, że zużycie energii w tych dwóch obszarach generuje około 60% jej całkowitych kosztów w budynkach komercyjnych. Potencjał poszukiwań oszczędności jest więc duży.

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

Według danych zaprezentowanych podczas ostatniej edycji targów Light+Building, wykorzystanie emitujących światło diod w połączeniu z systemami zarządzania oświetleniem może skutkować zmniejszeniem kosztów eksploatacji nawet o 70%. Najpopularniejszymi rozwiązaniami znajdującymi zastosowanie w automatyzacji oświetlenia są systemy działające w oparciu o czujniki natężenia światła oraz sensory obecności.

Wykorzystanie czujników światła dziennego

W zależności od specyfiki pracy wykonywanej w danym pomieszczeniu, normy określają parametry światła niezbędne do jej prawidłowego i bezpiecznego wykonania. Konwencjonalne systemy oświetleniowe często projektowane są tak, by osiągać wymagane natężenie światła wówczas, gdy uruchomione jest oświetlenie ogólne. Wykorzystanie tego typu konwencjonalnych układów może prowadzić do szczególnego marnotrawstwa w sytuacji, gdy docierające do pomieszczenia światło dzienne jest wystarczająco jasne, by spełnić zawarte w normach wytyczne.

Zapraszamy na nasze FORUM

– Wprowadzenie systemów sterowania funkcjonowaniem oświetlenia w zależności od światła dziennego przynosi szczególnie duże oszczędności latem, gdy do pomieszczeń dociera intensywne światło słoneczne – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. – W niektórych przypadkach, skala miesięcznych obniżek kosztów wynikających z wdrożenia rozwiązania sięga 35%. Według ostrożnych, uśrednionych obliczeń, wartość oszczędności szacuje się na 20% - podaje ekspert. Automatyczne sterowanie oświetleniem działa w tym przypadku w oparciu o czujniki, które na bieżąco dokonują pomiarów natężenia światła w pomieszczeniu. Dzięki ich współpracy z układami kontrolnymi, można dostosować intensywność pracy opraw do warunków. Przykładowo - jeśli światło dzienne osiąga niezbędną do pracy przy komputerze wartość 500 lx, lampy zostaną całkowicie wygaszone. Kiedy z odczytów wynika, że wymagane jest częściowe doświetlenie pomieszczenia, układy kontrolne dopasowują moc opraw – tak, by osiągały one zadane parametry.

Wykorzystanie czujników obecności

Oszczędności na większą skalę można osiągnąć stosując czujniki obecności. – Jednym z ciekawych sposobów ich wykorzystania jest zastosowanie sensorów obecności montowanych w oprawach. Urządzenia przekazują sobie wzajemnie informacje o odczytach, umożliwiając tworzenie układów strefowych – tłumaczy Maciej Gronert. – Lampy w danym obszarze funkcjonują tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w ich zasięgu. Pozostałe oprawy świecą wówczas z natężeniem rzędu 20% maksymalnej mocy. Szacuje się, że wdrożenie tego typu sytemu sterowania daje średnio około 35% oszczędności – mówi projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. Osiągnięcie najlepszych efektów możliwe jest dzięki stworzeniu układów wykorzystujących oba typy czujników. W takim zestawieniu, sensory obecności przekazują do urządzeń sterujących informację, czy konieczne jest w danym momencie oświetlenie pomieszczenia lub jego części. Jeśli w zasięgu czujników nie znajduje się żadna osoba, lampy są całkowicie wygaszane. W przeciwnym razie, oświetlenie funkcjonuje z mocą zadaną w oparciu o odczyty czujników natężenia światła dziennego – tak, by osiągać wymagane parametry jak najmniejszym kosztem.

Wymagania BHP dla pomieszczeń pracy

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...