Junior w IT - od czego najlepiej zacząć?

praca / fot. materiały prasowe

Branża IT jest otwarta nie tylko dla doświadczonych specjalistów - szansę na szybkie zdobycie zatrudnienia mają także juniorzy. Jeśli dopiero zaczynasz budować swoją karierę w tym sektorze, powinieneś zapoznać się z wymaganiami pracodawców oraz nauczyć się co najmniej jednej technologii. W zdobyciu niezbędnych umiejętności pomocne okażą się branżowe kursy i szkolenia. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Wybierz odpowiedni sektor IT

Zanim zaczniesz zdobywać konkretne umiejętności, powinieneś wybrać dla siebie właściwy sektor IT. Zastanów się, jakie są Twoje zainteresowania oraz indywidualne predyspozycje. Uwielbiasz realizować projekty graficzne i masz wysoko rozwinięty zmysł estetyczny? W takim wypadku możesz wziąć pod uwagę obszar frontendu i zająć się wizualną prezentacją stron internetowych lub aplikacji. Jeśli jednak masz umysł ścisły i możesz pochwalić się umiejętnościami analitycznego myślenia, lepszym wyborem będzie obszar analityki danych.

Poznaj najnowsze propozycje zatrudnienia - praca IT Wrocław czeka na Ciebie!

Sprawdź, jakie są wymagania pracodawców

Jeśli chcesz rozpocząć karierę analityka danych, testera, programisty czy innego specjalisty IT, warto zapoznać się z wymaganiami pracodawców na konkretne stanowisko. Wystarczy przejrzeć aktualne oferty pracy, aby dowiedzieć się, jakie kompetencje są niezbędne w danym zawodzie. Należy zwrócić szczególną uwagę na znajomość konkretnych technologii. Na podstawie wymagań pracodawców możesz wskazać, których języków programowania warto nauczyć się w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że najlepiej postawić na najpopularniejsze technologie. Wybierz języki programowania, dzięki którym będziesz miał dostęp do większej ilości zleceń. Przykładem może być Java, SQL, JavaScript, .NET, HTML, CSS czy Python. Wystarczy biegła znajomość jednej z wymienionych technologii, aby zwiększyć swoje szanse na szybkie otrzymanie posady.

Zdobądź niezbędne umiejętności

Nie musisz mieć wykształcenia wyższego, aby rozpocząć karierę w IT jako junior. W zdobyciu podstawowych umiejętności pomogą Ci kursy i szkolenia. Jeśli zależy Ci na bardziej intensywnej nauce, postaw na bootcamp. Możesz też samodzielnie nauczyć się praktycznego zastosowania wybranej technologii, bazując na filmikach instruktażowych dostępnych w sieci. Jeśli zdobędziesz już podstawowe umiejętności, zacznij samemu realizować prostsze projekty. W ten sposób nie tylko sprawdzisz swoją wiedzę w praktyce, ale także zbudujesz portfolio, które pomoże Ci zdobyć upragnioną posadę.

Szukasz pracy we Wrocławiu? Wejdź na Pracuj.pl i znajdź wymarzone zatrudnienie!

Regularnie przeglądaj oferty pracy i buduj sieć kontaktów

Obecnie jest duże zapotrzebowanie na specjalistów IT, dlatego nawet osoby początkujące mogą liczyć na szybkie zdobycie intratnej posady. Warto samemu się o tym przekonać, regularnie przeglądając oferty pracy dostępne online. Wśród najnowszych ogłoszeń znajdziesz wiele propozycji dedykowanych juniorom. Dobrym pomysłem jest również udział w targach pracy. Podczas tego typu eventów masz szansę zostawić swoje CV u przedstawicieli wybranych firm z branży IT. Jako junior powinieneś także zacząć budowanie sieci kontaktów. Wiele przydatnych wskazówek dla osób początkujących znajdziesz również na portalach tematycznych poświęconych sektorowi nowoczesnych technologii.

Wybierz się na targi pracy i zostaw swoje CV na wybranych stoiskach z branży IT!

Podsumowanie

Zacznij budować swoją pozycję w branży IT jako junior i przekonaj się, jak szybko można zdobyć pracę bez doświadczenia zawodowego. Znajdź dla siebie mentora i doskonal swoje umiejętności w projektach typu open source.

Kadry
Ile zarabia nauczyciel akademicki? Wynagrodzenia wykładowców na uczelni
13 maja 2024

Jakie są wynagrodzenia wykładowców na uczelniach publicznych? Ile wynosi pensja profesora, adiunkta czy asystenta? Sprawdź!

W czerwcu będą obowiązkowe podwyżki wynagrodzeń pracowników młodocianych
13 maja 2024

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale 2024 r.

Od czerwca obowiązkowe wpłaty na PFRON będą wyższe. Wzrost aż o 246,75 zł!
13 maja 2024

Od 1 czerwca 2024 r. wpłaty na PFRON będą znacznie wyższe. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2024 r. 

Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak obliczać minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2024 r.
12 maja 2024

Od 1 lipca 2024 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie składniki pensji pracownika należy uwzględnić w lipcu przy jego obliczaniu?

Dłuższy urlop w 2024 r. dla osób niepełnosprawnych
12 maja 2024

Dłuższy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku – ile wynosi? Od kiedy przysługuje dodatkowy urlop niepełnosprawnych? Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy niewykorzystany dodatkowy urlop przechodzi na kolejny rok? Czy przysługuje za niego ekwiwalent?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.
12 maja 2024

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku? Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy zawsze trzeba wypłacać ekwiwalent?

ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
13 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
13 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

pokaż więcej
Proszę czekać...