Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
wezwanie pfr / shutterstock
21 listopada rusza wysyłka wezwań PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Wezwanie otrzymają pracodawcy, którzy zadeklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione, ale nie widnieją w ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA. Wezwanie zostanie udostępnione za pomocą profilu informacyjnym ZUS (PUE), a jeśli pracodawca nie ma PUE – wysłane pocztą.

Kilka miesięcy temu osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zatrudniła nianię do dziecka. Czy może otrzymać wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK? Czy jeśli otrzyma takie wezwanie, będzie musiała na nie odpowiedzieć? Czy ciąży na niej obowiązek uruchomienia PPK dla niani?

Autopromocja

Osoba fizyczna nie wdraża PPK dla osoby zatrudnianej wyłącznie w celach prywatnych (w rozpatrywanym przypadku niani). Jeśli taki pracodawca otrzyma wezwanie PFR SA do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, będzie miał obowiązek odpowiedzieć na nie oraz oświadczyć, że zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych, w związku z czym nie stosuje się do niego ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Obowiązek uruchomienia PPK

Obowiązek wdrożenia PPK ciąży na podmiotach zatrudniających, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, w tym na pracodawcach, mających numer identyfikacyjny (NIP lub REGON). O posiadaniu przez pracodawcę statusu podmiotu zatrudniającego w rozumieniu ustawy o PPK nie przesądza prowadzenie lub nie działalności gospodarczej, lecz zatrudnianie pracowników (z wyjątkiem m.in. młodocianych) oraz posiadanie numeru identyfikacyjnego.

Uruchomienie PPK wymaga zawarcia umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową wpisaną do ewidencji PPK prowadzonej przez PFR SA, a następnie - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej - umowy o prowadzenie PPK (zawarcie tej umowy powoduje, że osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK).

Ustawy o PPK nie stosuje się jednak m.in. do podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Wyłączenie to wynika z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o PPK. O jego stosowaniu nie przesądza nieprowadzenie działalności gospodarczej. Omawiane wyłączenie nie ma zastosowania do podmiotów zatrudniających, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - to zatrudniają osoby zatrudnione w celach innych niż prywatne. Osoba zatrudniająca wyłącznie nianię do dziecka korzysta jednak z tego wyłączenia i nie wdraża PPK dla niani.

Wezwania PFR - na podstawie danych ZUS

Do ostatniego dnia miesiąca następującego po każdym kwartale danego roku kalendarzowego ZUS udostępnia PFR informację zawierającą m.in. NIP oraz adres zamieszkania płatników będących podmiotami zatrudniającymi, którzy deklarowali w tym kwartale składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione. Informacja ta zawiera dane zgodne ze stanem odpowiednio na 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia każdego roku.

PFR weryfikuje dane zawarte w informacji otrzymanej z ZUS z danymi dotyczącymi podmiotów zatrudniających, zawartymi w ewidencji PPK, a następnie - jeśli w wyniku dokonanej weryfikacji okaże się, że podmiot zatrudniający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie - PFR wzywa ten podmiot do zawarcia, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania, umowy o zarządzanie PPK z funduszem zdefiniowanej daty zarządzanym przez wyznaczoną instytucję finansową (rolę tę pełni PFR TFI SA) albo do przekazania do PFR informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

Ważne:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie roku od odwołania ostatniego z nich – wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK może być wysyłane za pomocą profilu informacyjnego ZUS (PUE). Jeśli podmiot zatrudniający nie ma PUE, wezwanie zostanie wysłane pocztą tradycyjną. [koniec ważne]

Odpowiedź na wezwanie

Z danych otrzymanych przez PFR z ZUS nie wynika, że do danej osoby nie stosuje się ustawy o PPK, gdyż zatrudnia ona inną osobę fizyczną tylko w celach prywatnych.

W przypadku otrzymania wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, taki pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na to wezwanie oraz oświadczyć, że spełnia warunki wyłączające stosowanie do niego ustawy o PPK. Obowiązek udzielenia odpowiedzi na wezwanie PFR wynika z art. 8 ust. 5c ustawy o PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu +48 22 703 43 63. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 14a, 18 i 21, art. 8 ust. 2-6, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.),

art. 31zy[15] ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...