Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Anna Majczyk Zawada - Neuca (Clinscience, Pratia, Hyggio)
ekspert z zakresu HR, komunikacji i rozwoju osobistego
rozwiń więcej
badania / Fotolia
Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Perspektywy zawodowe w badaniach klinicznych

Obecnie, w erze szybkiego rozwoju nowych technologii, które usprawniają ludzką pracę lub nawet częściowo ją zastępują, w umysłach potencjalnych pracowników pojawia się pytanie – Czy na rynku pracy wciąż jest dla mnie miejsce? W przypadku badań klinicznych, mimo dużego kroku naprzód i automatyzacji niektórych procesów, zapotrzebowanie na pracowników wciąż pozostaje duże. Choć hasło „badania kliniczne” kojarzy nam się z naukowcami w laboratorium i lekarzami w białych kitlach, to jednak dziedzina ta znacznie wykracza poza sztywne schematy i stereotypy. Ośrodki badań klinicznych to miejsca, w których zatrudnienie znajdą Specjaliści ds. Administracji, Specjaliści ds. Kontroli, Koordynatorzy Badania, Farmaceuci, Laboranci, Medycy i nie tylko. W przypadku spółki Pratia coraz większe zapotrzebowanie dotyczy także stanowiska Specjalisty ds. Pozyskiwania Pacjentów, od którego skuteczności niejednokrotnie zależy powodzenie badania.

Autopromocja

Kandydat do pracy w sektorze badań klinicznych

Ta długa lista stanowisk potwierdza, że miejsc pracy nie brakuje. Jakie zatem są oczekiwania względem potencjalnego kandydata? W pierwszej kolejności w rekrutacji zwraca się uwagę na osoby, które studiują bądź ukończyły studia tzw. Life Sciences. Na liście mile widziane są medycyna, farmacja, ale także weterynaria, biologia czy biotechnologia. Zatrudnianych jest również coraz więcej matematyków, statystyków i informatyków. Badania kliniczne to miejsce, w którym rozwijać się mogą także lingwiści. Dla tych, którzy upatrują długofalowej kariery w tej dziedzinie, kluczem do pracy na dłużej jest ich nastawienie.

Rola kobiet w badaniach klinicznych

Badania kliniczne to dziedzina, w której, jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Europie, to kobiety wiodą prym w strukturach zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej najczęściej zatrudniane są w roli badaczek, koordynatorek i pielęgniarek, a także jako pracowniczki administracyjne. Jak pokazuje liczba zgłoszeń do pracy w obszarze badań klinicznych – zainteresowanie kobiet tą tematyką wciąż rośnie. Mężczyźni również widzą szansę rozwoju w tej dziedzinie i szczególnie w strukturach kadry zarządzającej, to właśnie oni przeważają liczebnością. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą objąć roli kierowniczej – one również wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, awansując na wysokie stanowiska w obszarze badań klinicznych. W szeregach spółek Pratia i Clinscience, należących do grupy Neuca, kobiety stanowią aż 85% zatrudnionych. Tę tendencję widać już na etapie rekrutacji, w której większość chętnych jest właśnie płci żeńskiej.

Połączenie wiedzy i współpraca obu płci jest bez wątpienia kluczem do sukcesu. Badania kliniczne służą poprawie jakości życia pacjentów i w dużym stopniu wymagają empatii i umiejętności szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. To cechy, z którymi mierzą się na co dzień wzorowo kobiety. Mężczyźni zaangażowani w projekty badań klinicznych, uczą się od kobiet analitycznego myślenia, a one od nich – umiejętności podążania wytyczoną, strategiczną ścieżką.

Perspektywy rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych

Rynek badań klinicznych cały czas się rozwija w Europie. W Polsce jest to stosunkowo młoda specjalizacja, więc i wykfalifikowanych specjalistów nie jest wielu. U potencjalnych kandydatów upatruje się doświadczenia klinicznego, łączącego się z biznesowym podejściem i pracą na liczbach. Obecnie, w coraz większej liczbie projektów, wykorzystywany jest model decentralizacji badań klinicznych, czyli przejście w tryb zdalny. Mimo, że w tym modelu badanie kliniczne odbywa się w domu pacjenta, to ośrodki badań klinicznych - przychodnie wciąż pozostają otwarte i duża część personelu nadal pracuje stacjonarnie. Podobnie, w czasie pandemii, gdzie cykl badania wymagał podania leku konkretnego dnia, koordynatorzy Pratii i tzw. biały personel obecni byli w ośrodkach. Decentralizacja spowodowała przejście na zdalny monitoring badania oraz dzięki wsparciu IT na elektroniczną dokumentację, co pozwala monitorom i specjalistom złapać oddech poza ośrodkami.

Wizja przyszłości w branży badań klinicznych napawa optymizmem. Z każdym rokiem prowadzona jest coraz większa liczba badań, otwierane są nowe ośrodki, co powoduje otwarcie nowych stanowisk pracy. Szacuje się, że trend wzrostowy utrzyma się jeszcze przez kolejne 5-8 lat.

Źródło: Grupa Neuca

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...