Skąd ZUS bierze pieniądze?

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Finansowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. / inforCMS
Środki masowego przekazu informują nas bardzo często o tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydatkuje pieniądze. Pokazują siedziby ZUS oraz podają wiadomości dotyczące szkoleń i konferencji. Warto zatem wiedzieć jakie są źródła dochodu ZUS.

Zasady gospodarki finansowej Zakładu wynikają z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa określa jakie mogą być źródła dochodu ZUS oraz na co może być przeznaczony majątek Zakładu.

Autopromocja

Podstawowe zasady

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi samodzielną gospodarkę finansową oraz samodzielnie gospodaruje swoim mieniem. ZUS podobnie jak większość podmiotów publicznych musi działać w granicach i na podstawie prawa. Podstawową ustawą w tym zakresie jest ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998r.

Zobacz: Reklamacje ubezpieczonych dotyczące informacji o stanie konta ZUS

Nadzór nad działalnością ZUS prowadzi minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Zakład sporządza dla każdego funduszu prognozę sytuacji finansowej na najbliższy rok obrotowy. Rachunek jest zestawieniem przewidywanych zobowiązań i wpływów na dany rok z tytułu składek i innych źródeł.

Przychody

Zgodnie z przepisami prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pozyskiwać przychody z ograniczonych źródeł. Źródła te wymienia enumeratywnie ustawa zaliczając do nich:

  • przychody odpisów z funduszy, wysokość odpisu ustala się corocznie w ustawie budżetowej na podstawie planu finansowego FUS, zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budżetu;
  • należności z tytułu poniesionych kosztów poboru i dochodzenia składek na: ubezpieczenie zdrowotne od Narodowego Funduszu Zdrowia, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy
  • należności z tytułu poniesionych kosztów poboru i dochodzenia składek na otwarte fundusze emerytalne w wysokości nie wyższej niż 0,8% kwoty przekazanych do otwartych funduszy emerytalnych składek na to ubezpieczenie, z tym że wysokość należności ustala się corocznie w ustawie budżetowej;
  • dotacji z budżetu państwa;
  • należności z tytułu poniesionych kosztów bieżącej działalności Zakładu związanych z: obsługą świadczeń wypłacanych z FUS, podlegających finansowaniu ze środków budżetu państwa, obsługą rent socjalnych, finansowanych ze środków budżetu państwa;
  • oprocentowania środków Zakładu na rachunkach bankowych.

Zobacz serwis: Wyszukiwarka oddziałów ZUS

Wydatki

Zakład Ubezpieczeń ma różne źródła przychodów. Ma też jednak wydatki. Zgodnie z przepisami ustawy do wydatków należą:

  • wydatki na wynagrodzenia i składki naliczane od wynagrodzeń;
  • wydatki na zakup towarów i usług;
  • koszty bieżącej działalności Rady Nadzorczej Zakładu;
  • pozostałe koszty bieżącej działalności Zakładu;
  • wydatki na inwestycje;
  • wydatki na działalność szkoleniową i popularyzatorską w zakresie ubezpieczeń społecznych;
  • koszty obsługi świadczeń finansowanych z FUS, a realizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  • koszty wypłaty świadczeń, w tym realizowanych na mocy umów międzynarodowych.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...