Co to jest ekonomia społeczna?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Co to jest ekonomia społeczna? / fot. Shutterstock
Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy obecnie na rynku pracy są instrumenty, które działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej? Jakie będą zadania przedsiębiorstw społecznych? Ekonomia społeczna – nowe instytucje i zasady pomocy już w 2022 r.
rozwiń >

Co to jest ekonomia społeczna?

Uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o ekonomii społecznej prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie w życie. W dniu 21 lipca 2022 r. Senat RP przedstawił swoje poprawki do ustawy.

Autopromocja

Jak wskazuje rząd: „Ekonomia społeczna, jako sfera życia społeczno-gospodarczego, która pozostaje na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz organizacji pozarządowych, które nie działają w celu maksymalizacji zysku, nie została dotąd zdefiniowana w polskim porządku prawnym. Brak kompleksowej regulacji prawnej dotyczącej podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności zdefiniowania i określenia zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego (PS) oraz zasad współpracy z administracją publiczną i udziału tych podmiotów w realizacji usług społecznych, stanowi istotną barierę w rozwoju zarówno całego sektora ekonomii społecznej, jak i usług społecznych.”.

Wykluczenie społeczne a przedsiębiorstwa społeczne

Głównym założeniem ustawy jest aktywizacja osób bezrobotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz ekonomicznej, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Chodzi m.in. o osoby trwale bezrobotne, niepełnosprawne, mające problemy z uzależnieniem, bezdomni, uchodźcy, osoby starsze, młodzież wchodząca w rynek pracy ze środowisk zaniedbanych, patologicznych jak i wychowujące się poza rodziną, osoby chore psychicznie, osoby pozbawione wolności, osoby opuszczające zakład karny oraz pełnoletnie osoby opuszczające zakład poprawczy.

Ustawa ma na celu zapewnienie miejsc pracy ww. osobom w przedsiębiorstwach społecznych, dzięki którym wykluczeni społecznie zyskaliby stabilność życiową oraz ekonomiczną. Pomoc ma być też świadczona przez podmioty ekonomii społecznej usług społecznych. Ustawa ma na celu reintegrację społeczną i zawodową osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Reintegracja społeczna i zawodowa - co to?

Przez reintegrację społeczną – należy rozumieć działania służące odbudowaniu lub nabyciu i podtrzymaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu, w tym rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych;

Przez reintegrację zawodową – należy przez to rozumieć działania służące zdobyciu nowych kwalifikacji, kompetencji, wiedzy i umiejętności w celu odbudowania lub uzyskania i podtrzymania zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy i awansu zawodowego, w tym rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorstwa społeczne w stosunku do osób wykluczonych społecznie będą musiały prowadzić indywidualny plan reintegracyjny (społeczny i zawodowy). Sytuacja każdego jest inna i wymaga szczególnego, indywidualnego traktowania.

Jak uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego?

Jak wskazuje ustawa status przedsiębiorstwa może uzyskać podmiot ekonomii społecznej prowadzący odpłatną działalność pożytku publicznego lub działalność gospodarczą, po spełnieniu konkretnie wymienionych w ustawie przesłanek.

Działalność przedsiębiorstwa społecznego może być prowadzona celem realizacji usług społecznych jak i reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, stanowiących co najmniej 30% osób zatrudnionych w tym przedsiębiorstwie. Cały zysk (nadwyżka bilansowa) wypracowany przez przedsiębiorstwa przeznaczane są właśnie na reintegrację pracowników i realizację celów społecznych.

Jakie są podmioty ekonomii społecznej?

Osoby wykluczone społecznie mogą współpracować z podmiotami ekonomii społecznej, takimi jak np. spółdzielnia socjalna, warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej, centrum integracji społecznej i klub integracji społecznej, spółdzielnia pracy, w tym spółdzielnia inwalidów, spółdzielnia niewidomych, spółdzielnia produkcji rolnej orz wybrane organizacje pozarządowe.

Jakie inne formy pomocy?

Pomoc dla osób wykluczonych społecznie jak i przedsiębiorstw będzie polegała na udzieleniu:

  1. Tworzeniu przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego programów rządowych i resortowych, finansowanych ze środków pochodzących z Funduszu Pracy w wysokości nie większej niż 20 mln zł rocznie;
  2. Jednorazowej dotacji na utworzenie stanowiska pracy;
  3. Finansowaniu kosztów wynagrodzenia;
  4. Refundacji (przez okres realizacji indywidualnego planu reintegracyjnego) części wynagrodzenia;
  5. Pomocy de minimis.

Współpraca z samorządem

Ustawa przewiduje również współpracę podmiotów ekonomii społecznej z samorządem terytorialnym i z wojewodą właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa społecznego. Usługi będą zlecane w innym - bardziej uszczegóławiającym zakres usługi trybie negocjacyjnym. Możliwa też będzie do zawarcia umowa partnerstwa publiczno-społecznego.

Czego dotyczy ekonomia społeczna? 

Podsumowując ustawa określa:

  • organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego;
  • zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwem społecznym;
  • instrumenty wsparcia przedsiębiorstwa społecznego;
  • zasady i formy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej;
  • ochronę danych osobowych w związku z realizacją celów wynikających z ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o ekonomii społecznej (projekt, druk nr 2321).

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...