Co zawiera orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Krystyna Sulczewska
rozwiń więcej
Co zawiera orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności? / Fotolia
Każde orzeczenie zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wydane zarówno w stosunku do osób, które ukończyły 16 rok życia (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), jak i młodszych (orzeczenie o niepełnosprawności) powinno zawierać uregulowanie posiadanych uprawnień w zakresie:
  • Odpowiedniego zatrudnienia, które uwzględnia predyspozycje psychofizyczne,
  • Szkolenia, w tym również specjalistycznego,
  • Zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,
  • Uczestniczenia w warsztatach terapii zajęciowej,
  • Konieczności zaopatrzenia w przedmioty ułatwiające funkcjonowanie danej osoby, na przykład pomoce techniczne, środki pomocnicze czy też przedmioty ortopedyczne,
  • Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co należy rozumieć korzystanie z usług socjalnych / opiekuńczych / rehabilitacyjnych i terapeutycznych realizowanych przez system instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe a także inne placówki,
  • Konieczności otrzymania długotrwałej lub stałej opieki albo pomocy osoby trzeciej w związku z ograniczoną w znacznym stopniu możliwością samodzielnej egzystencji,
  • Ciągłego codziennego uczestnictwa osoby trzeciej w charakterze opiekuna dziecka w realizowanym przez nie procesie kształcenia, leczenia oraz rehabilitacji,
  • Wypełniania przez osobę niepełnosprawną warunków pozwalających na wydanie jej karty parkingowej, która umożliwia parkowanie samochodu prowadzonego przez osobę niepełnosprawną lub przewożącego osobę niepełnosprawną na tzw. „kopertach” a także niestosowanie się do niektórych znaków drogowych. Karty parkingowe wydawane są osobom posiadających zaburzenia w narządach ruchu albo choroby neurologicznie.

Pod orzeczeniem swój podpis składa cały zespół, który wydał dane orzeczenie z podaniem imienia, nazwiska oraz pełnionej w komisji funkcji.

Autopromocja

Ponadto, każde orzeczenie zawiera informacje o dacie powstania niepełnosprawności, czasie obowiązywania wydanego orzeczenia (może być wydane na czas określony albo na stałe). Jeśli w stosunku do danej osoby wydane zostało orzeczenie czasowe, oznacza to, iż z opinii Zespołu albo lekarza wystawiającego zaświadczenie istnieje nadzieja na poprawę stanu zdrowia i Zespół chce ponownie za określony w orzeczeniu czas rozpoznać jej sytuację zdrowotną. Obecnie w Polsce nie ma żadnych limitów dotyczących liczby wydawanych orzeczeń czasowych.

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Podróż służbowa przedsiębiorcy – diety w kosztach uzyskania przychodów

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...