Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach
Jeżeli szukasz pracy zgłoś się do firm z sektora tzw. Nowoczesnej Gospodarki. Choć w 2012 r. ogólnie na rynku pracy w Polsce panowała stagnacja, w Nowoczesnej Gospodarce zatrudnienie wzrosło o ponad 6 proc. Eksperci prognozują, że w 2013 r. tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i uplasuje się na poziomie 5-10 proc.

Raport pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” przygotowany przez ekspertów ADP Polska wykazał, że powszechne informacje o trudnościach ze znalezieniem zatrudnienia nie sprawdzają się w przypadku innowacyjnych firm, często posiadających kapitał zagraniczny i stosujących zaawansowane technologicznie narzędzia.

Autopromocja

Firmy te, będące awangardą biznesu, nawet w obliczu niepewnej sytuacji makroekonomicznej stawiają na rozwój, inwestycje i wzmocnienia kadrowe. W tej grupie przedsiębiorstw nie należy zatem obawiać się zamrożenia rekrutacji ani masowych redukcji etatów. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele firm z sektora Nowoczesnej Gospodarki planują dalszy wzrost zatrudnienia w nadchodzących kwartałach. Spodziewać można się uelastycznienia form zatrudnienia, związanego z koniecznością adaptacji do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Ponad 6 proc. wzrost zatrudnienia

Jak wynika z raportu ADP Polska, w II poł. 2012 r. firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 6,23 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. Największy wzrost – na poziomie 6,52 proc. – odnotowano
w dużych firmach (>500 pracowników).

Jednak niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, dane wskazują na większe możliwości znalezienia zatrudnienia w innowacyjnych przedsiębiorstwach w porównaniu do całego rynku. Statystyki GUS, badające ogół rynku, wskazują bowiem na stagnację na rynku pracy (oscylują wokół 0 proc.). Eksperci prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w 2013 r. Mimo różnic w szczegółowych prognozach, eksperci są zgodni, że w 2013 r. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki wyniesie 5-10 proc. w porównaniu do 2012 r.

Podróże służbowe 2013

Ordynacja podatkowa 2013 - zmiany i nowości

Już od wielu lat obserwujemy znaczny wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do ogółu rynku. Nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Prognozuję, że tegoroczny wzrost zatrudnienia w firmach z sektora Nowoczesnej Gospodarki wyniesie ok. 5 proc. – mówi Przemysław Budzbon, Dyrektor Zarządzający ADP Polska.

Rzeczywiście sektor Nowoczesnej Gospodarki rozwija się bardzo dynamicznie. Występują w nim również największe braki kadrowe, które powodują szybki wzrost płac. Prognozuję, że w 2013 r. trendy te się nie zmienią – potwierdza Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

We wszystkich kwartałach 2012 r. wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce był znacznie wyższy w porównaniu do całego rynku (dane GUS). W szczytowym okresie, I kw. 2012 r. (vs I kw. 2011 r.), zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 13,06 proc. (16,12 proc. w firmach usługowych) w porównaniu do 0,19 proc. dla całego rynku.

Wzrost zatrudnienia w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki to trwały trend, odzwierciedlający kierunek rozwoju przedsiębiorczości obrany już w latach 80. W 2013 r. nie powinien być mniejszy niż 10 proc. Warto również mieć na uwadze, że dynamika zatrudnienia drugiego półrocza jest z reguły podporządkowana krótkookresowym celom biznesowym. Można zatem przewidywać, że krzywe wzrostu ukształtują się podobnie, jak w 2012 r. – pracodawcy będą zatrudniać więcej w pierwszym półroczu i mniej w drugim – mówi Anna Sokołowska, ekspert rynku pracy, HR Partner, ADP Polska.

Utrzymującym się trendem jest też uelastycznianie form zatrudnienia, głównie poprzez outsourcing oraz pracę czasową. Nie należy się co prawda spodziewać gwałtownych ruchów redukcyjnych, jednak w firmach produkcyjnych może nastąpić przesunięcie zatrudnienia do form pracy czasowej oraz dostosowanie do niższych zamówień – mówi Andrzej Nitecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Stora Enso.

Firmy usługowe najczęściej poszukiwały pracowników

Jak wynika z raportu, najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w dużej firmie usługowej. W II poł. 2012 r. w firmach z branży usługowej zatrudnienie wzrosło o 7,82 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. W dużych firmach z branży usługowej wzrost był niemal dwukrotnie wyższy (8,43 proc.) niż w małych i średnich firmach (4,88 proc.).

Wyniki badania ADP Polska dotyczące wzrostu zatrudnienia w branży usługowej w pełni pokrywają się z sytuacją kadrową w firmie AmRest. Nieustannie się rozwijamy. Dlatego stale monitorujemy rynek pracy i wzmacniamy kadrę. W 2013 r. planujemy ok. 8-10 proc. wzrost zatrudnienia związany bezpośrednio z rozwojem organicznym w Polsce – prognozuje Michał Szot, Employee Relation & Rewards Director, AmRest.

Pełna wersja raportu ADP Polska dostępna jest na stronie http://www.adp.pl/assets/vfs/Site-20/ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Podsumowanie-2012-Prognozy-2013-RAPORT.PDF. Raport ADP Polska stanowi kompleksową analizę rynku pracy w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki w odniesieniu do danych dla całego rynku. Jest pierwszym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które będą przygotowywane przez ADP Polska cyklicznie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.

Analiza powstała w oparciu o doświadczenia i metodykę opracowaną przez ekspertów ADP w USA. Zestawienia statystyczne dot. rynku pracy największej gospodarki świata publikowane są na amerykańskim rynku od ponad 20 lat. National Employment Report® przygotowywany przez ekspertów ADP oraz agencji ratingowej Moody’s każdego miesiąca jest najbardziej wyczekiwaną publikacją dot. zatrudnienia w USA, porównywalną do danych przedstawianych przez U.S. Bureau of Labor Statistics (amerykański odpowiednik GUS).


O raporcie ADP Polska:

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010
– Q4 2012. Dane te zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce, za okres Q4 2010 – Q3 2012. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Wśród przebadanych branż należy wymienić: retail, usługi, produkcja, telekomunikacja i IT, finanse, farmacja.

ADP w Polsce:                

ADP Polska jest największą na polskim rynku firmą specjalizującą się w usługach outsourcingu kadrowo-płacowego, będąc jednocześnie częścią światowego lidera w tym obszarze – Automatic Data Processing (ADP). Spółka jest obecna na polskim rynku od 15 lat. Świadczy kompleksowe usługi kadrowo-płacowe poprzez sieć oddziałów zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Bielsku-Białej. Firma zatrudnia 230 pracowników. Z jej usług korzysta ponad 100 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników. ADP Polska jest wiodącym konsultantem zarządów firm, specjalizującym się w dostarczaniu rozwiązań w obszarze profesjonalizacji procesów kadrowych i płacowych w Polsce, który regularnie podlega audytowi według amerykańskiego standardu SAS 70 Type 2 (obecnie ISAE 3402 lub SSAE16).

ADP na świecie:

Automatic Data Processing (ADP) jest światowym liderem rynku usług outsourcingu naliczania wynagrodzeń i administracji kadr. Firma powstała w 1949 r. w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Od 1961 r. jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej, a od 2008 r. na NASDAQ. ADP jest jednym z czterech amerykańskich przedsiębiorstw, które otrzymały ocenę „AAA” w ratingach agencji Standard & Poor's oraz Moody's. Firma zdobyła zaufanie blisko 600 tys. klientów. ADP osiąga roczne przychody w wysokości ok. 10 mld USD i zatrudnia ponad 47 tys. pracowników na świecie. Z usług świadczonych przez ADP korzysta co miesiąc ponad 50 mln pracowników. Firma zajmuje 269. miejsce na liście Fortune 500.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...