Nietrzeźwość pracownika

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Jakie konsekwencje wobec nietrzeźwego pracownika?
Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest surowo zabronione. Niestety zakaz ten jest często łamany. Jakie narzędzia ma pracodawca, aby ukarać pracownika za bycie picie alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych?

Na wstępie należy podkreślić, że obowiązek zachowania trzeźwości w pracy to podstawowy obowiązek pracownika, o czym należy mu przypominać przy każdej nadarzającej się okazji. Uświadomienie pracownikowi ryzyka stanu nietrzeźwości, takiego jak stworzenie zagrożenia nie tylko dla pozostałych współpracowników, ale także dla niego samego, czy też doprowadzenie do trwałego kalectwa, a nawet śmierci, na pewno skłoni go do zastanowienia się, kiedy nadarzy się okazja, a przecież o konieczności pozostawania trzeźwym w pracy nie trzeba nikogo przekonywać.

Autopromocja

A jeśli się zdarzy

Po pierwsze i najważniejsze, stawienie się pracownika do pracy wstanie nietrzeźwości stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Takie dyscyplinarne zwolnienie powinno zostać zapisane w aktach osobowych pracownika i jego świadectwie pracy, co w znaczy sposób utrudni mu kolejne podjęcie pracy. Decyzja o takim radykalnym kroku powinna być szczegółowo rozważona, wydaje się, że pracodawca powinien w takim wypadku przynajmniej wysłuchać pracownika i jego racji.

Polecamy: Kiedy pracodawca może zastosować karę pieniężną (art. 109)

Ponadto warto pamiętać, że pracodawca ma prawo żądać od pracownika, aby ten poddał się badaniu np. alkomatem. Oczywiście pracownik może odmówić, ale taka odmowa na pewno wpłynie na jego sytuację. Poza tym pracodawca, w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową, może korzystać ze wszystkich środków dowodowych, także z zeznań świadków. Jeżeli nawet pracownik nie podda się badaniu to i tak istnieje możliwość udowodnienia jego nietrzeźwości.
Warto pamiętać, że rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie będzie już takie oczywiste w sytuacji, gdy pracownik przyjdzie do pracy wprawdzie nietrzeźwy, ale nie z zamiarem świadczenia pracy, a np. aby wziąć urlop na żądanie.

Pan Tomek przyszedł do pracy w stanie nietrzeźwości. Pracodawca zauważył to i poprosił Pana Tomka o wykonanie badań alkomatem. Kiedy Pan Tomek odmówił, pracodawca wręczył mu wypowiedzenie umowy o pracę z jego winy. Pan Tomek zakwestionował to wypowiedzenie i skierował sprawę do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Pracodawca powołał świadków, którzy zeznali, iż Pan Tomek tego dnia pozostawał w stanie nietrzeźwości. Sąd oddalił powództwo Pana Tomka uznając, iż naruszył on swoje podstawowe obowiązki pracownicze i jego zwolnienie było całkowicie zasadne.

Zobacz: Trzecia umowa o pracę umową o pracę na czas nieokreślony

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...