Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej

Opracowała Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Uchwały w spółce cywilnej zasadniczo podejmuje się kolegialnie.
Zasadniczo wspólnicy w spółce cywilnej podejmują swoje decyzje w sposób kolegialny, czyli w drodze uchwał. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie to wyjątki?

Wyjątki od tej zasady dotyczą samodzielnego prowadzenia spraw spółki przez wspólników oraz samodzielnego jej reprezentowania. We wszystkich innych sprawach konieczne jest podejmowanie uchwał. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują trybu podejmowania uchwał w spółce cywilnej. Należy jednak przyjąć, że uchwały powinny być podejmowane jednomyślnie i to przy udziale wszystkich wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki.

Autopromocja

Forma uchwał może być dowolna. Nie ma więc obowiązku, aby uchwały podejmować w formie pisemnej. Jednakże, ze względów organizacyjnych wskazane jest stosowanie tej formy dla zachowania porządku w dokumentach spółki. Ponadto pozwoli to uniknąć niepotrzebnych sporów pomiędzy wspólnikami co do treści podejmowanych uchwał.

Zobacz także: Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej

Brak ustawowej regulacji trybu podejmowania uchwał może jednak powodować w praktyce konflikty, zwłaszcza w spółkach cywilnych zrzeszających większą liczbę wspólników. Wskazane jest więc uregulowanie w umowie spółki tego zagadnienia. W umowie można więc określić czy uchwały podejmowane są jednomyślnie czy też wystarczy określona większość głosów, czy konieczna jest obecność wszystkich wspólników czy nie, oraz czy każdemu wspólnikowi przysługuje jeden głos, czy też głosy liczone są procentowo w oparciu o wartość wniesionych wkładów. Wiadomo bowiem, że treść umowy spółki cywilnej, oprócz pewnych wymogów formalnych, może być przez wspólników kształtowana w zasadzie dowolnie.


Panowie Tomasz, Marek, Damian i Olek otworzyli swoją agencję reklamową. Z uwagi na fakt, że wcześniej się przyjaźnili, ich umowa spółki cywilnej ograniczała się tylko do podstawowych kwestii. Po kilku miesiącach wspólnej działalności doszło do konfliktu, gdyż dwóch wspólników chciało zatrudnić sekretarkę, a dwóch pozostałych nie. Gdyby panowie w umowie spółki ustalili, w jaki sposób zapadają uchwały w takich kwestiach, a także kto ma głos decydujący, prawdopodobnie uniknęli by nieprzyjemnego konfliktu.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...