Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
rozwiń więcej
kancelaria prawna on line LexOmni.pl
usługi prawne on line
rozwiń więcej
doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę
W myśl kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny lub czas nieokreślony. Nie budzi wątpliwości, iż wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby wywarło skutek prawny, musi zostać dostarczone do adresata. Termin doręczenia ma doniosłe znaczenie, w szczególności kiedy pracownik chciałby odwołać się od skutków wypowiedzenia do sądu pracy.

Podstawy prawne dostarczenia wypowiedzenia umowy o pracę

W związku z faktem, iż kodeks pracy nie reguluje kwestii dostarczenia wypowiedzenia, w tym zakresie należy posiłkować się kodeksem cywilnym pod warunkiem, że przepisy podlegające zastosowaniu nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy.  Zastosowanie w tej sytuacji będzie miał art. 60 i 61 k.c. w związku z art. 300 k.p. Zgodnie z tym pierwszym wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Autopromocja

Jak z przytoczonej treści wynika, kodeks cywilny  nie stawia żadnych wymagań co do formy, w jakiej należy złożyć oświadczenie woli. Wymaga jedynie takiego sposobu zachowania, który ujawniałby wolę tej osoby w sposób dostateczny. W myśl kolejnego artykułu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 marca 1995 r. sygn. akt: I PRN 2/95)

Czy pracownik musi podpisać się pod wypowiedzeniem umowy o pracę?

W praktyce najczęściej mamy do czynienia z osobistym wręczeniem wypowiedzenia w miejscu pracy bądź wysłaniem takiego wypowiedzenia pocztą lub za pomocą kuriera. Nasuwa się pytanie, czy konieczny jest podpis pracownika pod wręczonym wypowiedzeniem lub potwierdzenie odbioru z placówki pocztowej.

Wydaje się, iż podpis taki jest istotny z punktu widzenia ciężaru dowodu, jaki w takiej sytuacji będzie spoczywał na  pracodawcy. By zabezpieczyć się przed skutecznym wykazaniem w przyszłości okoliczności wręczenia wypowiedzenia, należy dokonać go w obecności świadka lub świadków, a ponadto sporządzić na tę okoliczność notatkę służbową, w której podane zostaną, min., dane świadków.

Jednakże pamiętać należy, że dla skutecznego złożenia takiego oświadczenia istotna jest sama możliwość zapoznania się z jego treścią. W związku z tym nie ma znaczenia dla skutków prawnych odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia ani też niezgłoszenie się - mimo braku przeszkód faktycznych - po odbiór przesyłki pocztowej zawierającej tego rodzaju oświadczenie.

Mimo iż pracownik często uchyla się od skutków doręczenia wypowiedzenia i nie odbiera go z poczty, nie wpłynie to na skuteczne rozwiązanie stosunku pracy. W takim wypadku wystarczy zwrot pisma z poczty z informacją, że list był dwukrotnie awizowany i nikt go nie odebrał. Oznacza to, że wypowiedzenie uznaje się za skuteczne w dniu drugiego awizowania.

Opiera się to na domniemaniu, iż pracownik miał możliwość zapoznania się z jego treścią, z której jednak dobrowolnie nie skorzystał.

W przypadku, gdy adresat będąc w domu w momencie doręczenia wypowiedzenia, wyraźnie i bezpodstawnie odmawia jego przyjęcia, pracownik poczty ma obowiązek dokonać adnotacji o odmowie jego przyjęcia.

Skutkiem tego jest uznanie daty odmowy przyjęcia listu za datę dostarczenia wypowiedzenia. W obecnym stanie prawnym odmowa przyjęcia pisma powoduje, że doręczenie uważa się za dokonane.

Mieszkanie dla Młodych - rząd przyjął projekt ustawy

Nieodpłatne świadczenie dla spółki - praca członka zarządu bez wynagrodzenia


Jakie inne formy wypowiedzenia umowy o pracę są dopuszczalne?

Forma pisemna zastrzeżona dla oświadczenia o wypowiedzeniu, podobnie jak forma zastrzeżona dla umowy o pracę nie ma charakteru formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności, a zatem niedochowanie tej formy nie będzie skutkować uznaniem wypowiedzenia za nieważne.

Stąd też wynika zgoda w orzecznictwie, że wypowiedzenie doręczone pracownikowi za pomocą faksu bądź drogą elektroniczną jest skuteczne, mimo iż stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 października 2002 r. sygn. akt: III PZP 17/2002).

Możliwe jest także oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej, które zostanie opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.( II PK 178/2006).

Uznaje się również, iż samo ustne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może wywrzeć doniosłe skutki prawne.

Sąd Najwyższy  w wyżej powołanej uchwale o sygn.  III PZP 17/2002 dokonał bardzo daleko idącej wykładni uregulowania terminu wniesienia odwołania od wypowiedzenia  umowy o pracę, wskazując iż „doręczenie pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę” należy rozumieć nie tylko jako faktyczne wręczenie mu pisma, ale także udaremnioną przez niego próbę doręczenia mu tego pisma, na przykład wskutek odmowy jego przyjęcia z rąk osoby upoważnionej lub nieodebrania z poczty przesyłki zawierającej to oświadczenie.

W związku z tym również złożenie w formie ustnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę spowoduje możliwość wystąpienia przez pracownika z powództwem o uznanie go za bezskuteczne albo o odszkodowanie.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...