Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Joanna Malinowska-Orlińska
Adwokat
rozwiń więcej
Czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę? / Czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę? / ShutterStock

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy pracownika

Przypomnijmy kiedy pracownik może skorzystać z urlopy wychowawczego. Zgodnie z art. 186 § 1 Kodeksu pracy pracownik uzyskuje prawo do urlopu wychowawczego:

  • W wymiarze 36 miesięcy;
  • Nie później, niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia;
  • Pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy 6 miesięcy. Do 6 miesięcznego okresu zaliczamy również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy.

Rozwiązanie umowy

Czy w takim razie pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego lub w przypadku korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy?

Tak. Stosunek pracownika podlega szczególnej ochronie w czasie korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego oraz czasie korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy i pracodawca nie może w tym czasie rozwiązać umowy o pracę. Taka możliwość istnieje do chwili złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia złozenia przez niego wniosku o udzielenie urlopu a nie dopiero w dniu jego rozpoczęcia. Przy czym wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego lub o skorzystanie przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy powinien zostać złożony w wymaganym terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania przez pracownika z urlopu. Ta szczególna ochrona nie obowiązuje, gdy pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Taki wniosek może zostać uznany za przedwczesny i nie wywołuje skutku prawnego w postaci udzielenia ochrony.

Okres ochronny

W przypadku skorzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego okres ochronny trwa do zakończenia tego urlopu. Natomiast w przypadku skorzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy czas trwania ochrony nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Ważne

W czasie obowiązywania tej szczególnej ochrony pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu pracy.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Kadry
Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?
29 kwi 2025

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy
29 kwi 2025

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."
29 kwi 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają
29 kwi 2025

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia
28 kwi 2025

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]
28 kwi 2025

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.
28 kwi 2025

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping
25 kwi 2025

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy
25 kwi 2025

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować
25 kwi 2025

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

pokaż więcej
Proszę czekać...