Podwyżki w handlu 2022 - Lidl, Biedronka, Kaufland

Podwyżki w Lidlu, Biedronce i Kauflandzie w 2022 roku. / Shutterstock
Podwyżki w handlu - ile kasjerom w 2022 roku daje Lidl, Biedronka i Kaufland? Na co skarżą się pracownicy handlu?

Podwyżki dla pracowników handlu 2022

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom od ponad 5 lat działa na rzecz pracowników w całej Polsce. Każdego dnia odnotowujemy od kilku do nawet kilkudziesięciu wiadomości w rozmaitych tematach – od spraw opóźnień w wynagrodzeniach przez problematykę szczepień po skargi na sytuację pracowników handlu. To właśnie handel stał się w ostatnich miesiącach najbardziej „gorącym” sektorem gospodarki. Pracownicy narzekają na brak ludzi do pracy, konieczność pracy w niedzielę, awantury z klientami, którzy nie chcą nosić maseczek, na masowe kwarantanny współpracowników. Nie narzekają jednak na… pieniądze. – Ostatnie tygodnie to prawdziwa gorączka złota w sektorze handlu. Nie ma w tym nic dziwnego. Powstaje sklep za sklepem, rąk do pracy nie przybywa, a to jedna z najtrudniejszych pod kątem budowania relacji branż. Właściciele wielkich sieci zdają sobie sprawę, że bez pieniędzy nie ma szans na dobrą rekrutacje – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Autopromocja

Podwyżki - Lidl, Biedronka i Kaufland

  • Kaufland ogłosił podwyżki dla kasjerów. Ci z największym stażem zarobią ok. 4500 złotych brutto
  • Lidl od marca 2022 r. dołoży pracownikom do wypłaty po 250 złotych brutto
  • Biedronka podniosła pensje pracownikom sklepów, ale i centrów logistycznych. Znów mowa o kwocie ok. 200 złotych brutto
  • Wszystkie sieci planują wzrost zatrudnienia. Lidl chce zatrudnić nawet 1,5 tysiąca osób
  • Wszystkie sieci rozwijają pakiety benefitów: prywatna opieka medyczna, karty sportowe czy bonusy frekwencyjne i premie świąteczne

Jak mówi Małgorzata Marczulewska wysokie wynagrodzenia w marketach i dyskontach oraz regularna waloryzacja wynagrodzeń ma konkretny cel – zatrzymanie pracowników i zmniejszenie ich rotacji. W Polsce działa kilka tysięcy dyskontów. Ilość osób zainteresowanych pracą w takich miejscach spada. Tylko dobre wynagrodzenie, nowoczesny leadership i jasna ścieżka rozwoju jest w stanie zatrzymać rotacje w tym sektorze gospodarki.

- Tegoroczne podwyżki to oczywiście dobra wiadomość. Sieci dyskontowe bardzo dynamicznie reagują na sytuację na rynku pracy. Jest inflacja? Podnosimy pensje. Jest rotacja pracowników? Szykujemy programy lojalnościowe, nagrody dla lojalnych pracowników i ogólnie system, który będzie sprzyjać osobom, które pracują dłużej. Dzisiaj w marketach zarabia się więcej niż w niektórych urzędach czy np. na stanowisku nauczyciela czy pracownika socjalnego. Oczywiście to zupełnie inna praca, ale udało się odczarować wizerunek człowieka, który „siedzi na kasie” i jest to dowód na jego porażkę życiową. Dzisiaj do sklepów trafiają młodzi ludzie, którzy wiedzą, że można tam po prostu przyzwoicie zarabiać – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

- Podwyżki są efektem naprawdę ciężkiej pracy w sklepach. Jest to dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, który wymaga od pracowników wiedzy, kompetencji, ale i umiejętności miękkich. Coraz wyższe wynagrodzenie nie jest zaskoczeniem – dodaje.

Problemy pracowników handlu

O jakich umiejętnościach mowa? Praca w sklepach wymaga coraz więcej cierpliwości na linii pracownik-klient. Problemów zgłaszanych stowarzyszeniu STOP Nieuczciwym Pracodawcom jest bardzo dużo.

- Skargi dotyczą w dużej mierze bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią. Pracownicy handlu muszą upominać klientów, by trzymali dystans i nosili maseczki, a to wiąże się z awanturami, a często nawet rękoczynami czy interwencjami policji. Do tego pracownicy handlu są kontrolowani pod kątem noszenia maseczek. Otrzymywaliśmy skargi, że niezakryty nos to czasem kara w wysokości stu złotych – mówi Małgorzata Marczulewska. – Bardzo wiele skarg dotyczyło ( i nadal dotyczy) handlu w niedzielę. Inna sprawa to zbyt mała liczba pracowników w konkretnym sklepie. To był wielki problem latem i w grudniu. Obecnie handel jest dziesiątkowany przez kwarantanny – dodaje Prezes Marczulewska.

Nie odnotowaliśmy od ponad roku żadnej skargi na zbyt małe wynagrodzenia lub nieuczciwe rozliczanie wynagrodzeń. To bardzo pozytywna tendencja.

Źródło: Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...