Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład 2022
Polski Ład wprowadza zmiany podatkowe, które wpływają na wysokość wynagrodzenia netto pracowników. Wyższa kwota wolna od podatku - podniesiona aż do 30000 zł - powoduje brak pobierania podatku od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co za tym idzie? Wyższa pensja netto, a więc kwota, którą pracownik otrzyma na rękę. Z wynagrodzenia brutto pracodawca odprowadzi składki ZUS, a nie odprowadzi zaliczki na podatek dochodowy. Zmiany z Nowego Ładu powodują niższe podatki dla tych, którzy mają niskie i średnie zarobki.
Portal Infor.pl udostępnia "Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład", dzięki któremu można sprawdzić, jak zmieni się wynagrodzenie netto w 2022 r. Kalkulator porównuje bowiem wynagrodzenie roczne netto przed i po zmianie przepisów.
Kalkulator uwzględnia kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2021. W obliczeniach uwzględnia się tzw. ulgę dla klasy średniej, a nie uwzględnia się wpłat na PPK.
Kalkulator wynagrodzeń 2022 - umowa o pracę
Nowe zasady mają wejść w życie już w 2022 r. Należy podkreślić, że "Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład" dedykowany jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Kalkulator uwzględnia zapowiedzi rządowe w zakresie ustalania wysokości podatku od przychodów z zatrudnienia, które pojawiły się przed 26 lipca 2021 r.
Infor.pl stworzył również narzędzia służące obliczeniu wynagrodzenia przy umowie o dzieło i umowie zleceniu:
Kalkulator wynagrodzeń brutto netto
Pierwszym podstawowym wynikiem kalkulatora wynagrodzeń po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest kwota wynagrodzenia netto. To najbardziej interesuje pracowników, ponieważ chcą wiedzieć, ile zyskają lub stracą na Nowym Ładzie. Kolejną kwestią jest obliczenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy (przy wynagrodzeniu wyższym niż minimalna płaca) i składek ZUS. Kalkulator wynagrodzeń pozwala uwzględnić wysokości wynagrodzenia brutto każdego miesiąca w ciągu roku kalendarzowego.
W kalkulatorze wpisuje się wynagrodzenie brutto i zaznacza bądź nie następujące opcje:
- nie złożyłem PIT-2
- złożyłem oświadczenie o rezygnacji z odliczania kwoty zmniejszającej podatek w miesiącu: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
- uwzględnij ulgę na PIT dla osoby do 26 roku życia, która złożyła wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT*
- uwzględnij koszty uzyskania przychodów, % wynagrodzenia, do którego mają zastosowanie koszty procentowe (należy podać %, nie więcej niż 100%)
Co ważne, wartości w rubryce "Brutto" można edytować - swobodnie określić wartości brutto wynagrodzenia dla każdego miesiąca. Następnie, po dokonaniu zmiany należy kliknąć w przycisk "Przelicz" i wówczas się pojawią.
Przykładowy wynik obliczeń kalkulatora: "Na zmianach podatkowych możesz zyskać rocznie nawet 1680.00 zł. Ostateczna wysokość podatku do zapłaty/podatku do zwrotu zostanie ustalona w zeznaniu rocznym z uwzględnieniem przychodów ze wszystkich źródeł i ewentualnych odliczeń przysługujących podatnikowi."