Wyższa płaca – lepsza praca?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Wyższa płaca – lepsza praca?
Konkurencja na rynku pracy, rosnące koszty utrzymania – czynniki te zmuszają pracowników do większej mobilności w zakresie zatrudnienia. Jednak przy zmianie miejsca pracy warto kierować się czymś więcej niż wysokością wynagrodzenia.

Obecnie odchodzi się raczej od modelu, w którym pracownik funkcjonuje w jednej firmie aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Kiedyś to była norma. Ludzie raczej trzymali się pracy i niechętnie ją zmieniali. Obecnie tak się raczej nie da. Trudna sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie wymusza na pracownikach konieczność zmiany miejsca zatrudnienia. Ludzie poszukują firm, które będą mogły zagwarantować im stabilne źródło utrzymania. Czy jednak tylko to się liczy?

Autopromocja

Co najczęściej motywuje pracowników do zmiany miejsca pracy? Takie są czasy, że głównym motywatorem do zmiany miejsca pracy są pieniądze. Wiadomo, że każdy chce pracować za godne wynagrodzenie. Jeżeli nadarza się okazja zmiany miejsca zatrudnienia, przy czym oferowane stanowisko jest zbieżne z tym, które obecnie zajmujemy, ale za większe pieniądze, nikt się raczej nie będzie wahał. Nie należy jednak zbyt pochopnie podejmować decyzji o zmianie miejsca pracy.

Wpaść w sidła łowcy głów

Pole do popisu w tej kwestii mają headhunterzy. Ich zadaniem jest werbowanie ludzi do pracy i nakłanianie ich do zmiany dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Głównym czynnikiem, który ma zachęcić pracowników do zmiany pracodawcy jest zaproponowanie znacznie wyższego wynagrodzenia za wykonywanie takiej samej pracy jak w dotychczasowej firmie. Wiele osób jest skłonnych do zmiany miejsca zatrudnienia właśnie z tego powodu.

Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Niejednokrotnie jednak zbyt pochopne podjęcie decyzji, tj. skupianie się tylko na wysokości wynagrodzenia, może okazać się zgubne. Już niejedna osoba się o tym przekonała. Zdarzały się sytuacje, w których pracownicy decydowali się na zmianę firmy, ciesząc się z otrzymania wyższego wynagrodzenia. Początkowo wszystko wyglądało dobrze, ale za jakiś czas okazywało się, że firma ma problemy finansowe i musi zdecydować się na zwolnienia grupowe. Najczęściej do rozstania się z firmą typowani są pracownicy, którzy mają najkrótszy staż pracy. Dopiero wówczas okazuje się, że zmiana miejsca pracy była największym błędem.

Bogate doświadczenie – pomaga nam w znalezieniu pracy, czy wręcz przeciwnie?

Wyrzucamy sobie, że mogliśmy zostać w starej firmie i zarabiać wprawdzie mniej, ale mieć jednocześnie większą stabilność zatrudnienia. Z drugiej jednak strony nie da się tego tak do końca przewidzieć. Czasami pracodawcy potrafią tak zaskoczyć, że pracownik z dnia na dzień otrzymuje wypowiedzenie bez zbędnych wyjaśnień.

Grunt to dobry wywiad

Trzeba liczyć się z tym, że przy zmianie pracy należy brać pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia. Warto sprawdzić firmę, w której będziemy pracowali. Dobrze przeprowadzić krótki wywiad na temat jej sytuacji na rynku pracy, dowiedzieć się, czy nie przeprowadzano

w niej w ostatnim czasie zwolnień grupowych, czy jest to znana firma na lokalnym rynku oraz czy ma dużą konkurencję. Są to naprawdę ważne elementy, które zdecydują o tym, czy warto przyjąć nową ofertę, czy poważnie zastanowić się nad jej odrzuceniem.

Skłonić kogoś do zmiany miejsca pracy jest bardzo łatwo. Zaproponowanie odpowiedniej stawki może rozwiać wszystkie wątpliwości. Z drugiej strony osoba, która rozpatruję ofertę, powinna być świadoma podejmowanej przez siebie decyzji, czyli przede wszystkim liczyć się z tym, że w dzisiejszych czasach stabilność zatrudnienia może okazać się znacznie cenniejsza od wyższego wynagrodzenia. Każdy jednak ma inne priorytety i co innego będzie brał pod uwagę przy zmianie miejsca zatrudnienia.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...