Zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Potrącenia z wynagrodzenia mogą mieć miejsce wyłącznie za zgodą pracownika.
Zgoda pracownika poszerza przedmiotowy zakres możliwości dokonywania przez pracodawcę potrąceń należności z tytułu wynagrodzenia pracowniczego.

Jest ona jedynym sposobem umożliwiającym pracodawcy potrącanie kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia oraz należności, które nie są sumami egzekwowanymi na mocy tytułów wykonawczych, zaliczkami pieniężnymi ani karami pieniężnymi w związku z odpowiedzialnością porządkową. W omawianych przypadkach może chodzić np. o potrącenia związane z wierzytelnościami kas zapomogowo-pożyczkowych, składkami na rzecz związku zawodowego czy nadpłatą wynagrodzenia nie odliczoną przez pracodawcę w najbliższym terminie płatności.

Autopromocja

Polecamy: Konsekwencje nieterminowej zapłaty wynagrodzenia

Zgoda pracownika na potrącanie musi być wyrażona na piśmie, niezachowanie tej formy skutkuje nieważnością. Nieważne jest więc ustne lub dorozumiane wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie omawianych potrąceń.

W sytuacji wystąpienia zbiegu potrąceń dokonywanych przez pracodawcę bez zgody pracownika z potrąceniami, na które pracownik wyraził zgodę - dokonanie potrąceń „ustawowych” ma pierwszeństwo przed omawianymi potrąceniami „uzgodnionymi”.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Wynagrodzenie Pana Jacka składa się z wynagrodzenia podstawowego oraz premii uzależnionej od wielkości sprzedaży. Z wynagrodzenia podstawowego, zgodnie z wyrokiem sądowym, są mu potrącane alimenty na dziecko. Dodatkowo, 3 miesiące wcześniej Pan Jacek wziął pożyczkę z Zakładowego Funduszu Socjalnego i ustalił z pracodawcą, że raty będą potrącane z premii, które uzyska w każdym miesiącu. W miesiącu bieżącym Pan Jacek nie osiągnął odpowiednich wyników sprzedażowych i nie otrzyma premii. Pracodawca potrąci zatem tylko należność za alimenty, za pożyczkę natomiast nie. Będzie musiał poczekać do następnego miesiąca, kiedy Pan Jacek prawdopodobnie otrzyma premię.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...