Karty przedpłacone dla pracowników a składki

Karty przedpłacone dla pracowników a składki/Fot. Fotolia / Fotolia
Karta przedpłacona (pre-paid) wydawana pracownikom jest świadczeniem pieniężnym, za pomocą którego posiadacz może regulować zobo­wiązania oraz nabywać towary i usługi, korzystając z zapewnionych środków, pozostawionych mu do dyspozycji. Czy wartość tego świadczenia podlega obowiązkowemu oskładkowaniu?

Karta pre-paid a podatki

Otrzymane przez pracowników karty przedpłacone finansowane ze środków obrotowych podlega­ją opodatkowaniu w pełnej wysokości. Jeżeli źród­łem finansowania tych kart są środki ZFŚS (lub funduszy związków zawodowych), to takie świad­czenie jest zwolnione z podatku do wysokości nie- przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Warunkiem jest jednak, aby świadczenie zostało przekazane w związku z finansowaniem działalno­ści socjalnej, o której mowa w przepisach o zakła­dowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Autopromocja

Karta pre-paid a ZUS

Wydawana pracownikom karta pre-paid jest świadczeniem pieniężnym. Nawet jeśli pracow­nicy częściowo sfinansują kartę, to nadal pozo­stanie ona kartą płatniczą i nie można jej trakto­wać jak przedmiot lub usługę, którą pracownicy nabywają po cenie niższej niż rynkowa. Dlatego wartość tego typu świadczenia podlega obo­wiązkowo oskładkowaniu. Inaczej wygląda sytu­acja, kiedy karta pre-paid zostanie sfinansowa­na z ZFŚS zgodnie z zasadami udzielania świad­czeń z tego funduszu (przyznanie i wysokość świadczenia są uzależnione od sytuacji życio­wej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej). Tak przyznany limit na karcie pre-paid jest zwol­niony ze składek.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...