Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?

Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?/ fot. Shutterstock
Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zwiększenie ochrony stosunku pracy pracowników oraz ich rodzin, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas do końca marca 2018 r. opracować nowy Kodeks pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 roku

Autopromocja

Na wczorajszym posiedzeniu posłowie zajęli się prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Został on skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej. Abstrahując od zasadności proponowanych zmian, należy zauważyć, że nad tymi samymi zagadnieniami pracuje również Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, a dwutorowe procedowanie nie służy spójności i stabilności przepisów.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy została powołana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wrześniu 2016 r. Ma ona do lutego przyszłego roku przygotować nowy Kodeks pracy, który w kompleksowy sposób ureguluje także zagadnienia ujęte w projekcie prezydenckim.

Prezydencki projekt zawiera szereg zmian, które – jak wynika z uzasadnienia – są podyktowane wnioskami kierowanymi do Prezydenta RP, a ich celem ma być zwiększenie ochrony pracowników. Przykładowo w przepisach dotyczących równego traktowania i dyskryminacji w katalogu przesłanek zaproponowano usunięcie sformułowania „a także ze względu na”. Jednak zmianę tę Sąd Najwyższy w swojej opinii uznał za „zbędną i niewnoszącą nowej treści normatywnej”, ponieważ katalog przesłanek i tak pozostanie otwarty. Sąd Najwyższy podobnie ocenił zmodyfikowane przepisy dotyczące mobbingu, gdyż dochodzone przez pracowników odszkodowania z tego tytułu i tak zwykle przekraczają wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Projekt przewiduje też objęcie szczególną ochroną stosunku pracy członków najbliższej rodziny, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W ten sposób zostanie usunięta luka w prawie, a osoby te uzyskają analogiczne uprawnienia jak pracownik-ojciec. Dlatego partnerzy społeczni nie kwestionowali zasadności wprowadzenia tej zmiany.

Kontrowersje budzi jednak propozycja umożliwiająca wydawanie przez sądy pracy orzeczenia zastępującego świadectwo pracy. Mamy zastrzeżenia dotyczące praktycznej strony tej propozycji związane z problemami dowodowymi i bliżej nieokreślonym w projekcie trybem nieprocesowym, w którym miałyby być wydawane orzeczenia.

Projekt prezydencki został wprawdzie skonsultowany z Radą Dialogu Społecznego, ale  nie uwzględnia on wspólnego stanowiska partnerów społecznych. Organizacje pracodawców i związków zawodowych przyjęły 23 marca br. uchwałę odnoszącą się do tego projektu, w której zaproponowały nowe brzmienie przepisu dotyczącego mobbingu, a także wydłużenie okresu vacatio legis z 30 dni do 3 miesięcy. Partnerzy społeczni porozumieli się tylko w kilku kwestiach – tym bardziej szkoda, że projekt prezydencki je pomija. Liczymy jednak na to, że w toku dalszych prac legislacyjnych zostaną wprowadzone jedynie te rozwiązania, które będą do zaakceptowania nie tylko dla strony związkowej, ale także dla strony pracodawców.

Autor: Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...