Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku/fot. Fotolia
Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje ujednolicenie procedury ubiegania się przez cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Przewiduje się, że zmiany będą obowiązywały od 2018 roku.

Rząd przedstawił propozycje dotyczące polskiej polityki migracyjnej – cudzoziemcy będą mogli łatwiej podjąć pracę i szybciej uzyskać pobyt stały. Z uwagi na coraz częściej pojawiający się problem niedoboru pracowników oraz pesymistyczne prognozy demograficzne Pracodawcy RP popierają wprowadzenie zmian prawnych, które będą sprzyjały zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce.

Autopromocja

Polityka migracyjna nastawiona będzie głównie na Ukraińców, bowiem to oni najczęściej przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. Ułatwiony dostęp do naszego rynku pracy zyskają osoby młode – do 35 r. życia i posiadające pożądane kwalifikacje. Ma zostać także stworzona mapa potrzeb ryku pracy obrazująca, jakich pracowników w poszczególnych regionach kraju brakuje. Takie rozwiązania stanowią odpowiedź na oczekiwania polskich pracodawców, którzy w coraz większym stopniu zainteresowani są zatrudnianiem obcokrajowców.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Dobrze, że w przygotowanie nowej polityki migracyjnej zostały zaangażowane trzy resorty: rozwoju, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz spraw wewnętrznych, które dotychczas prezentowały różne, niekiedy sprzeczne, koncepcje w tym zakresie. Teraz w ramach specjalnie powołanego zespołu ministerstwa te będą musiały wspólnie wypracować nowe rozwiązania. Jest to jak najbardziej uzasadnione, bowiem planowane zmiany powinny być spójne i kompleksowe. Liczymy jednak na to, że ostateczny kształt planowanej regulacji zostanie wprowadzony w porozumieniu z pracodawcami.

Popieramy także uwzględnienie w większym stopniu polityki migracyjnej w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia stanowi o konieczności prowadzenia aktywnej i odpowiedzialnej polityki imigracyjnej, ukierunkowanej na potrzeby rynku pracy i polskich przedsiębiorców, a pozwalającej jednocześnie unikać zaniżania standardów w obszarze zatrudnienia. Pozytywnie oceniamy również decyzję o utrzymaniu uproszczonej procedury oświadczeniowej zamiast płatnych zezwoleń. Oznacza to, że dotychczasowe zasady będą obowiązywały do 2018 r.

Cieszymy się, że polski rząd w końcu dostrzegł w cudzoziemcach szansę zamiast zagrożenia i zamierza podjąć odpowiednie kroki w kierunku zachęcenia ich do podejmowania pracy oraz osiedlania się w naszym kraju.

Zobacz serwis: Urlopy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...