Brexit a praca i świadczenia w Wielkiej Brytanii

Brexit a praca w Wielkiej Brytanii/Fot. Fotolia / Fotolia
Przez okres dwuletnich negocjacji - do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - Polacy mogą pracować oraz otrzymywać świadczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami, m.in. mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, świadczeń rodzinnych, świadczeń z tytułu choroby.

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie zmienił sytuacji mieszkających tam Polaków. Do czasu zakończenia negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ich status pozostaje bez zmian, ponieważ Wielka Brytania jest wciąż członkiem UE.

Autopromocja

Polacy zachowają ten status również w czasie trwania dwuletnich negocjacji[1] o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które rozpoczną się po złożeniu przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z UE[2]. Oznacza to, że również w tym okresie Polacy będą mogli podejmować pracę w Wielkiej Brytanii i otrzymywać świadczenia zgodnie z istniejącymi zasadami.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

W czasie tych negocjacji polski rząd będzie zabiegał o zachowanie praw nabytych Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii, ustanowienie odpowiednich okresów przejściowych przed wprowadzeniem nowych zasad oraz korzystne rozwiązania, dotyczące koordynacji świadczeń już po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Można się spodziewać, że wiele dotychczasowych rozwiązań zostanie utrzymanych, na przykład na wzór współpracy z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarią, ale szczegóły będą znane po zakończeniu negocjacji.

Jeśli więc negocjacje rozpoczną się w roku 2017, nowe zasady najprawdopodobniej wejdą w życie najwcześniej w roku 2019.

W okresie negocjacji – do czasu wyjścia WB z UE - masz nadal prawo do otrzymywania i do transferu z WB:

  •  zasiłków dla bezrobotnych po zakończeniu pracy
  •  świadczeń rodzinnych, również na rzecz członków rodziny pozostających w Polsce
  •  świadczeń z tytułu choroby
  •  świadczeń z tytułu macierzyństwa i równoważnych świadczeń dla ojca
  •  emerytur i rent (rodzinnych i z tytułu niezdolności do pracy),
  •  świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
  •  świadczeń przedemerytalnych
  •  zasiłków pogrzebowych

Masz również prawo do zsumowania okresów ubezpieczenia w Polsce i Wielkiej Brytanii celem nabycia prawa do tych świadczeń (za wyjątkiem świadczeń przedemerytalnych, których ta zasada nie obejmuje).


[1] Rada Europejska może jednomyślnie wydłużyć ten okres – w takim wypadku status quo zostaje utrzymany do zakończenia nowego okresu negocjacji.

[2]  Na podstawie art. 50 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...