Instytucje kulturalne dla seniorów

Instytucje kulturalne dla seniorów / Fotolia
Minister Pracy i Polityki Społecznej w liście do dyrektorów instytucji artystycznych zachęca do szerszego udostępniania placówek kulturalnych dla seniorów.

Do szerszego otwarcia placówek kulturalnych na seniorów zachęcają minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy podpisali w czwartek list do dyrektorów instytucji artystycznych.

Autopromocja

Chodzi m.in. o uczynienie z prób generalnych spektakli teatralnych, koncertów, oper, operetek i innych form scenicznych bezpłatnych pokazów dla seniorów. Praktyka taka ma już miejsce np. w Krakowie.

„To, że coraz dłużej żyjemy, słusznie uznaje się za jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji, stanowi to jednocześnie źródło wyzwań w różnorodnych obszarach życia publicznego i skłania do stworzenia warunków do jak największej aktywności seniorów” – wskazano w liście.

Zobacz: Projekt ustawy o osobach starszych

Zaznaczono w nim, że wśród obszarów, które czekają na jeszcze bardziej wszechstronne otwarcie na potrzeby osób starszych, są właśnie – szeroko rozumiane – kultura i sztuka.

„Serdecznie zachęcamy, by idąc za krakowskim przykładem, podjęli Państwo w kierowanych przez siebie instytucjach artystycznych podobne inicjatywy. Wierzymy, że instytucje artystyczne, nie ponosząc dodatkowych nakładów finansowych, wpiszą się w ogólnopolską misję aktywizacji kulturalnej seniorów” – napisali szefowie MPiPS i MDiKN, zwracając się do dyrektorów instytucji artystycznych.

W liście zachęcają oni ponadto do podejmowania innych inicjatyw kulturalnych, które pozwolą wykorzystać ogromny potencjał twórczy osób starszych.

Omilanowska, zabierając głos podczas zorganizowanej w czwartek w MPiPS konferencji „Kultura a seniorzy”, wskazała, że bariery w dostępie osób starszych do kultury to m.in. ograniczenia finansowe, a także znaczna odległość od instytucji oraz zdrowotne ułomności.

Rekomendowany produkt: Komplet Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Dodała, że resort wśród licznych inicjatyw promujących kulturę prowadzi także akcję w internecie. Minister wyraziła pogląd, że wielu seniorów świetnie radzi sobie w wirtualnym świecie i potrafi korzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie daje cyfrowy świat. Komputer, jak podkreślała, daje możliwość znalezienia bogatej ofert kulturalnej, także w postaci nagrań spektakli czy koncertów.

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że nie da się mówić o polityce senioralnej, wykluczając którykolwiek fragment ludzkiej aktywności – społecznej, zawodowej czy kulturalnej. Jak mówił, w Polsce jest ogromny potencjał osób starszych. „Chcemy zaprosić instytucje kultury, teatry, muzea i inne ośrodki do jeszcze szerszego włączenia i zaproszenia seniorów - na spotkania, na wykłady, do udziału w spektaklach” – wyjaśniał. „Nasz apel dotyczy otwarcia prób generalnych, za darmo dostępnych dla seniorów, którzy chcą skorzystać z możliwości zobaczenia prapremiery” – dodał.

Zobacz: Poradnik dla opiekunów osób starszych

W Krakowie akcję bezpłatnego otwarcia prób generalnych dla seniorów w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej zainaugurował lekarz-społecznik Mikołaj Spodaryk w ramach projektu "Jeszcze żyję!", którego celem jest aktywizacja kulturalna ludzi w podeszłym wieku, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wynikającemu ze starości i towarzyszącej jej niepełnosprawności.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...