15% szkół z doradcą zawodowym na etacie

15% szkół z doradcą zawodowym na etacie. / Fot. Fotolia
Tylko 15% szkół zatrudnia na etacie doradców zawodowych. Zwykle funkcję tę pełni jeden z nauczycieli, a jeden na trzech zatrudnionych doradców zawodowych nie ma przygotowania do tej roli.

Tylko 15 proc. polskich szkół zatrudnia etatowo doradcę zawodowego, w większości przypadków funkcję tę pełni wyznaczony nauczyciel. Jeden na trzech szkolnych doradców zawodowych nie ma przygotowania do tej funkcji - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych.

Autopromocja

Około 15 proc. polskich szkół zatrudnia etatowo osobę na stanowisku doradcy zawodowego, w 80 proc. przypadków obowiązki te pełni osoba, dla której nie jest to podstawowe zadanie - wyznaczony przez dyrektora nauczyciel. 5 proc. polskich szkół w ogóle nie oferuje uczniom tego rodzaju usług. Oznacza to, że na około 13 tys. gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych tylko około 2 tys. zatrudnia doradcę etatowego. Poradnictwo zawodowe w najmniejszym stopniu realizowane jest w technikach i liceach, najlepiej sytuacja wygląda w gimnazjach i szkołach zawodowych.

Jedna na trzy osoby pełniące w szkołach funkcję doradcy zawodowego nie posiada żadnych formalnych kwalifikacji w zakresie doradztwa, w 23 proc. są to kursy i szkolenia, a w niecałych 50. proc. - przedmiotowe studia wyższe. Jeżeli już szkoła realizuje usługi z zakresu doradztwa, to w 7 proc. przypadków przeznacza się na te działania nie więcej niż jedną godzinę w ciągu roku szkolnego na klasę, a w 25 proc. - cztery godziny.

Rekomendowany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Doradca etatowy - w porównaniu z osobami łączącymi funkcje doradcy z innymi zajęciami - nie tylko poświęca na te działania więcej czasu, ale też większy odsetek uczniów danej szkoły korzysta z jego działań. Jeżeli w szkole pracuje etatowy doradca dana placówka częściej zwraca się o pomoc do innych specjalistycznych placówek jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Ochotnicze Hufce Pracy oraz urzędy pracy. Szkoły zawodowe częściej niż gimnazja i licea korzystają z form wsparcia doradztwa oferowanych przez pracodawców lub ich stowarzyszenia, przy czym doradztwo w szkołach zawodowych jest bardziej "zawodowe" niż "edukacyjne".

Autorzy raportu uznali, że ważną tendencją jest coraz większa aktywność szkół wyższych jako instytucji wspierających doradztwo szczególnie w liceach i technikach. Przeważnie jest to także do pewnego stopnia prezentacja swej oferty edukacyjnej wobec potencjalnych studentów, a współpraca odbywa się za pośrednictwem akademickich biur karier.

Porozmawiaj o tym na FORUM

"W obecnym systemie doradztwo nie jest traktowane jako podstawowe działanie szkoły. Wzmocnienie roli doradcy zawodowego może się odbyć na wiele sposobów: przez zwiększenie roli etatowych doradców w szkole, ale też przez włączenie doradztwa w realizację podstaw programowych, jako wspólnego działania podejmowanego przez doradców szkolnych, wychowawców, nauczycieli i rodziców" - uznali autorzy raportu.

Raport przygotował Instytut Badań Edukacyjnych - grupa socjologów, psychologów, pedagogów i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych - promujących politykę edukacyjną opartą na faktach i szczególnie dużą rolę przywiązujących do badań, których wyniki mogą być wykorzystane w praktyce.

Doradcy zawodowi od 2016 r. już w gimnazjum

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...