Potrzeba zmian w polityce senioralnej

Potrzeba zmian w polityce senioralnej. / Fot. Fotolia / Fotolia
Potrzeba zmian w polityce senioralnej wynika z problemu starzenia się polskiego społeczeństwa. Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W 2035 r. Polska będzie uboższa o około 4 mln osób w wieku produkcyjnym.

Do 2035 roku polska gospodarka straci blisko cztery miliony osób w wieku produkcyjnym. Przybędzie natomiast seniorów, czyli emerytów i rencistów. To wymusza kreowanie nowej polityki senioralnej. Nad jej założeniami pracuje m.in. Rada Polityki Senioralnej. Chodzi m.in. o profilaktykę zdrowotną, promocję zdrowego stylu życia i diagnostyki oraz wsparcie państwa w tym zakresie.

Autopromocja

– Rada Polityki Senioralnej to opiniujące ciało doradcze ministra pracy i polityki społecznej – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Zuzanna Grabusińska z Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS. – W radzie zasiadają przedstawiciele różnych środowisk, profesji, organizacji pozarządowych, świata nauki, zdrowia, edukacji, kultury i wszystkich innych.

W opublikowanym niedawno przez Komisję Europejską raporcie „The 2015 Ageing Report”, odnoszącym się do prognoz ekonomicznych i demograficznych do 2060 roku, Polska została wskazana jako jeden z krajów, który w największym stopniu zostanie dotknięty zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. W ciągu najbliższych czterech dekad populacja kraju zmniejszy się o ok. 5 mln osób. Towarzyszyć temu będzie znacząca zmiana struktury demograficznej.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Zdaniem Komisji stosunek osób niepracujących (w wieku 65+) do ogółu zatrudnionych wzrośnie z obecnych 33 proc. do ponad 80 proc. w 2060 roku. Będzie to najwyższy wzrost wśród krajów UE, dla których średnia wartość tego współczynnika ma wzrosnąć z 41,5 proc. do 64,5 proc. Oznacza to, że gdy dzisiaj na jednego emeryta przypadają w Polsce trzy osoby pracujące, tak w drugiej połowie wieku na czterech niezatrudnionych będzie pięć aktywnych zawodowo.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, resort pracy i polityki społecznej podejmuje działania, które łączą wczesną profilaktykę zdrowotna, kreowanie zdrowego stylu życia oraz skuteczną diagnostykę.

– To dziedziny, które wymagają kooperacji różnych służb, struktur, również mediów – zauważa Grabusińska. – Chodzi o promocję określonego stylu zachowań, który sprawiłby, że choroby zawodowe i cywilizacyjne w mniejszym, niż ma to miejsce obecnie, stopniu dotykałyby Polaków.

Co roku przybywa pacjentów z chorobami przewlekłymi. Wyniki badania NATPOL wskazują, że roczny przyrost chorych na nadciśnienie tętnicze wynosi 2 proc., zaś na cukrzycę 2,5 proc. Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za blisko 27 proc. zgonów przed 65. rokiem życia.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przedwczesnych zgonów i niepełnosprawności można w dużym stopniu uniknąć, inwestując w kompleksową opiekę nad cukrzykami i osobami z chorobą wieńcową. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, to w 2030 r. w Polsce będzie o 38 tys. więcej zawałów niż w roku 2012. Konieczna jest także skuteczna prewencja wtórna, bez tego system nie wytrzyma – przekonywali w marcu w Sejmie kardiolodzy.

Zgodnie z raportem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego liczba osób z rozpoznaną chorobą wieńcowa sięga 1,5 mln. Cukrzyków jest jeszcze więcej, a związane ze źle kontrolowaną chorobą powikłania odbijają się na funkcjonowaniu wielu organów wewnętrznych – w tym serca, mózgu i nerek. Blisko co czwarty Polak traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia, co oznacza, że nie jest w stanie pracować do emerytury.

Aby temu przeciwdziałać, tworzone i realizowane są rządowe programy adresowane zarówno do seniorów, jak i osób wciąż czynnych zawodowo. Mają one na celu zachęcenie do jak najdłuższego zachowania aktywności zawodowej, społecznej i kulturalnej.

Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 zakłada zwiększanie wymiaru zaangażowania społecznego zarówno osób starszych, jak i niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest włączenie ich w różne formy edukacji oraz tzw. współpraca międzypokoleniowa. Program zakłada wsparcie ofert organizacji oraz instytucji działających na rzecz takich osób przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury społecznej oraz ścisłą współpracę z jednostkami samorządowymi (placówki oświatowo-kulturalne). Ważne jest bowiem – według autorów programu – włączenie osób starszych i niepełnosprawnych w funkcjonowanie społeczności lokalnych.

– Program skupia się wokół czterech priorytetów, w ramach których z jednej strony mamy łączność międzypokoleniową między młodymi a starszymi osobami, z drugiej mówimy o aktywnym stylu życia, pracy zawodowej i edukacji – wskazuje Zuzanna Grabusińska. – Ma to zachęcać obywateli do tego, aby zmieniali sposób funkcjonowania. Wszystko po to, aby ich samodzielność i sprawność w późniejszym okresie starości, była jak największa.

Rada Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej została utworzona w lutym 2013 roku.

Nowe zasady obliczania emerytur korzystniejsze

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...