Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany. / Fot. Fotolia
Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

Badania sanitarne

Oprócz badań medycyny pracy stwierdzających możliwość wykonywania pracy na danym stanowisku, przepisy – w niektórych przypadkach – nakładają obowiązek dodatkowych badań. Główne branże, dla których takie badanie jest obowiązkowe to:

Autopromocja
  • służba zdrowia,
  • hotelarstwo,
  • oświata,
  • gastronomia.

W przedsiębiorstwach, w których występuje zagrożenie epidemiologiczne pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na badania sanitarno-epidemiologiczne. Nie są to badania medycyny pracy (badania profilaktyczne) w rozumieniu art. 229 Kodeksu pracy. Badanie przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarze – służba medycyna pracy. Badanie obejmuje badanie lekarskie oraz laboratoryjne. Kończy się ono wydaniem (pracownikowi i pracodawcy) zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy albo o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach powykonywania pracy, gdzie istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. O częstotliwości badań decyduje lekarz, biorąc pod uwagę występowanie czynników ryzyka Orach charakterze wykonywanej pracy. Wszelkie wpisy zamieszcza się w książeczce badań dl celów sanitarno-epidemiologicznych. Wzór takiej książeczki stanowi załącznik do rozporządzenia. MZ w sprawie badań sanitarno-epidemiologicznych.

Zakres i tryb tych badań zostały określone w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Kiedy pracownik musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

Dotychczas obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegały m.in. osoby podejmujące albo wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Projekt zmian

Obecnie Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne nowego rozporządzenia w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych. Obowiązkowymi badaniami zostaną objęte prace wykonywane w szczególności w:

  • zakładach zbiorowego żywienia,
  • podmiotach świadczących usługi w wagonach restauracyjnych, samolotach i statkach,
  • przewozie artykułów żywnościowych niepakowanych w wagonach chłodniach,
  • zakładach hurtowych i detalicznych obrotu żywnością,
  • zakładach produkujących lub wprowadzających żywność do obrotu,
  • zakładach mleczarskich, przy pozyskiwaniu mleka oraz na fermach (w tym rolników indywidualnych),
  • w gospodarstwach rolnych produkujących żywność w celu bezpośredniego wprowadzenia do obrotu,
  • zakładach uzdatniających i dostarczających wodę lub lód do celów spożywczych,
  • podmiotach wykonujących działalność leczniczą i opiekuńczą, wychowawczą i oświatową (w tym w domach pomocy społecznej),

Zadaj pytanie: FORUM

Ponadto badaniami są objęte osoby zatrudnione w organach kontroli (np. PIP) wykonujące prace na stanowiskach kontrolnych w pomieszczeniach lub miejscach wytwarzania, pakowania, dystrybucji lub przechowywania niepakowanej lub częściowo pakowanej żywności.

Obowiązkiem badań są objęci również:

  • osoby wykonujące prace związane z wytwarzaniem lub sporządzeniem, pakowaniem, przechowywaniem, dystrybucją niepakowanych lub częściowo pakowanych produktów leczniczych.
  • osoby wykonujące prace na stanowiskach związanych z wytwarzaniem produktów kosmetycznych,
  • osoby wykonujące prace na stanowiskach związanych z pielęgnacją, leczeniem lub opieką, w tym w salonach fryzjerskich i tatuażu, saunach i pływalniach.

Szczegółowy wykaz stanowisk znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia. W zależności od zagrożenia badania będą musiały być powtarzane co 2 lata lub co 5 lat.

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Źródło: biznes.gov.pl

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...