Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej. /Fot. Fotolia / Fotolia
"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Państwowa Inspekcja Pracy po raz 21. nagrodziła pracodawców, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników. We wtorek wręczono dziesięciu z nich nagrody w konkursie "Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej". Uroczysta gala, podczas której wręczono m.in. nagrody w konkursie "Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej", odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Autopromocja

Jak wskazali organizatorzy, celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy organizują pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz przestrzegania przepisów prawa pracy. Dodali, że konkurs buduje pozytywny wizerunek pracodawcy, dbającego o godne i bezpieczne warunki pracy.

W tym roku do konkursu zgłoszono 37 pracodawców z całego kraju. Kapituła konkursu, w skład której poza PIP wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych, wyłoniła 10 laureatów.

"To przedsiębiorcy, którzy wdrożyli nowoczesne systemy zarządzania, wprowadzili programy ciągłego doskonalenia zasad bezpiecznej pracy, sięgnęli po najnowsze technologie, wyeliminowali zagrożenia dla zdrowia i życia swych pracowników" - powiedziała PAP Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz.

Zadaj pytanie na FORUM

Nagrodami w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” są statuetki Mecum Tutissimus Ibis. Nazwa ta nawiązuje do przesłania Owidiusza: „Ze mną będziesz najbezpieczniejszy”.

Kapituła biorąc pod uwagę, że rodzaj oraz skala problemów związanych z ochroną pracy zależy od liczby osób jakie zatrudnia dana firma, oceniała kandydatów do nagrody w trzech kategoriach - firmy zatrudniające do 50, od 51 do 250 i powyżej 250 osób.

W kategorii firm zatrudniających do 50 pracowników statuetkę Mecum Tutissimus Ibis otrzymały: MERCUR Group, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie oddział w Zielonej Górze, Terminal Ekspedycyjny Wierzbno oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wiązownie.

W kategorii zakładów pracy zatrudniających 51-250 pracowników nagrody przyznano firmom: Newell Poland Production; "Przemysłówka” Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Holding w Olsztynie; Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe MAX-POL Zakład Pracy Chronionej; Tartak i Zakład Stolarski Janina i Wacław Witkowscy.

Natomiast wśród firm zatrudniających powyżej 250 pracowników nagrodzono: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Bełchatów; PESA Bydgoszcz; 3M Wrocław.

Badanie wstępne do pracy - co się zmieni?

Podczas uroczystości uhonorowano też 10 osób Nagrodami im. Haliny Krahelskiej. Jak mówiła szefowa PIP, zostali oni nagrodzeni "za wybitne osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w środowisku pracy".

Nagrody te otrzymali: dyrektor biura BHP w Kompanii Węglowej Andrzej Pakura, przewodniczący zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso, kierownik Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera - Elżbieta Korzeniowska, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian” Krzysztof Oleksak.

Nagrody otrzymali też: przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Maria Teresa Romer, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP oraz zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy Stanisław Stolorz, posłanka PiS oraz członek Rady Ochrony Pracy Elżbieta Rafalska, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy Tadeusz Sułkowski oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.

Ponadto z okazji 95-lecia istnienia polskiej inspekcji pracy, zasłużonym pracownikom PIP wręczono odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta.

Kontrolne badania lekarskie pracownika

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...