Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy krytykuje zmiany w systemie emerytalnym i sposób walki rządu z bezrobociem.

Ekonomistka podkreśliła, że możemy liczyć na system emerytalny, ale tylko w wysokości, w jakiej zabezpiecza nam emerytury. W relacji do zarobków będą one niskie.
Zdaniem Agnieszki Chłoń-Domińczak, wprowadzane w ostatnich latach zmiany są złe. Potrzebna jest więc dyskusja nad ogólnym kształtem systemu emerytalnego, a także instrumenty, ułatwiające ludziom oszczędzanie na starość.

Autopromocja

Agnieszka Chłoń-Domińczak dodała, że wysyłane przez ZUS informacje o przewidywanej emeryturze są trudno zrozumiałe. Tymczasem jeśli informacje o przyszłych emeryturach będą jasne, łatwiej będzie podejmować decyzje w sprawie zabezpieczenia na starość. Ekonomistka podkreśliła, że na emeryturze dostaniemy tyle, ile włożymy w czasie aktywności zawodowej. Jeśli więc pracujemy głównie na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, emerytura będzie niska.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Mówiąc o przedstawionych wczoraj propozycjach Platformy Obywatelskiej, mających ułatwić zakładanie firm, Agnieszka Chłoń-Domińczak wyraziła opinię, że nie rozwiążą one wszystkich problemów.

Ekonomistka uważa, że ludzie w wieku 50+ mają coraz większe szanse na znalezienie pracy. Wiąże się to z podniesieniem wieku emerytalnego i zmianami demograficznymi. Ekonomistka dodała jednak, że Polacy zbyt mało się dokształcają. Tymczasem umiejętności trzeba rozwijać przez całe życie, gdyż rynek pracy ciągle się zmienia. Agnieszka Chłoń-Domińczak oświadczyła, że urlop ojcowski jest zapisany w Kodeksie pracy i pracodawca nie ma prawa go odmówić ani szykanować pracownika, który z niego skorzysta. Jeśli tak się stanie, to można pozwać pracodawcę do sądu. Dodała, że urlop ojcowski i niedawno wprowadzony urlop rodzicielski są ważnymi instrumentami, mającymi poprawić sytuację na rynku pracy. Komentując informację, że mężczyźni częściej składają w sądach skargi na niesprawiedliwe traktowanie w porównaniu z kobietami, Agnieszka Chłoń-Domińczak powiedziała, że statystycznie kobiety nadal zarabiają mniej i częściej są dyskryminowane.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...