Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE

Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE jest wysoki. Wyższy wzrost osiągnęły jedynie 3 państwa - Wielka Brytania, Łotwa i Węgry.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Autopromocja

Zatrudnienie w Unii Europejskiej wzrosło w I kwartale 2014 r. o 0,2 proc., a w samej strefie euro – zaledwie 0,1 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. – Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw Wspólnoty, w których nastąpiła najszybsza poprawa sytuacji na rynku pracy – liczba osób mających zatrudnienie w naszym kraju wzrosła w tym samym okresie o 0,5 proc – przypomina ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Lepszy wynik odnotowały jedynie Wielka Brytania, Łotwa oraz Węgry, które z 1,5-procentowym wzrostem zatrudnienia w pierwszym kwartale były pod tym względem absolutnymi rekordzistami.

Zobacz: Co piąty pracodawca zwiększy wynagrodzenia

Najnowsze wyniki potwierdzają tezę, że polski rynek pracy jest w fazie odbicia. Pewien niepokój budzić może jednak fakt, iż ożywienie to stopniowo wytraca dotychczasową dynamikę (z +0,3 pkt proc. z lutego na marzec, do +0,1 pkt proc. z kwietnia na maj). Chociaż między marcem a majem odsetek zarejestrowanych bezrobotnych spadał o 0,5 pkt proc. miesięcznie, to w coraz większym stopniu odbywało się to za sprawą korzystnego wpływu czynników o charakterze sezonowym, a nie wynikało z poprawy koniunktury gospodarczej.

Pozytywne dane Eurostatu nie oznaczają więc, że dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce jest przesądzona. Powinno to skłaniać nasz rząd do podejmowania reform mających na celu tworzenie warunków sprzyjających wzrostowi zatrudnienia. Trudno zaliczyć do takich działań zbyt szybkie podnoszenie płacy minimalnej lub zwiększanie pozapłacowych kosztów pracy poprzez oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

Zadaj pytanie: Forum

Martwić może również słaby wzrost zatrudnienia w krajach strefy euro, gdzie zwiększyło się ono jedynie o 0,1 proc. Od mniej więcej połowy 2011 roku coraz wyraźniej zarysowuje się dywergencja poziomów zatrudnienia pomiędzy państwami, które przyjęły euro, a tymi, które pozostały przy walutach krajowych. Podczas gdy Unia Europejska jako całość w zasadzie odrobiła już – pod względem liczby pracujących – straty poniesione w wyniku spowolnienia oraz recesji z lat 2011–2012, poziom zatrudnienia w samej strefie euro wciąż oscyluje wokół lokalnego minimum.

Źródło: Pracodawcy RP

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...