Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów, prokuratorów i mundurowych

Nowe przepisy ustanawiające niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów, prokuratorów i mundurowych weszły w życie z dniem 1 czerwca 2014 r. Wynagrodzenie chorobowe zostało obniżone ze 100% do 80% czyli zostało dostosowane do powszechnie obowiązujących zasad.

Wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów

Sędziowie i prokuratorzy podczas choroby będą wynagradzani na takich samych zasadach jak pozostałe ubezpieczone osoby. Przewiduje to wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowe przepisy obniżają ze 100 do 80 proc. wynagrodzenie prokuratorów, sędziów sądów powszechnych i sędziów Sądu Najwyższego w czasie zwolnienia lekarskiego.

Autopromocja

Zmiany objęły ponadto sędziów: sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także asesorów prokuratury. Obniżone wynagrodzenie będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez rok.

Polecamy: Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc

W określonych przypadkach prokuratorzy i sędziowie przebywający na zwolnieniu lekarskim zachowają prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Dotyczy to m.in. choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. O tym, czy choroba powstała w związku z wykonywaniem tych czynności będzie rozstrzygał lekarz orzecznik ZUS. Osoby objęte nowelizacją będą mogły odwołać się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia.

Wynagrodzenie chorobowe mundurowych

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zmienia zasady ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych należnego w okresie choroby, zbliżając je do zasad obowiązujących w systemie powszechnym. Zasiłek chorobowy żołnierzy i funkcjonariuszy ma wynosić już nie 100 proc. wynagrodzenia a 80 proc.

Zobacz: Wynagrodzenia

Ustawa zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeżeli zwolnienie lekarskie będzie wynikało m.in. z powodu wypadków podczas służby, wypadku w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej, a także choroby przypadającej w czasie ciąży. Pełne świadczenie zostanie też wypłacone, jeśli mundurowy podda się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz będzie miał wykonany zabieg ich pobrania. Podobnie ma być w przypadku oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub w razie badania lekarskiego dawców krwi. Całość uposażenia będzie także wypłacana, jeżeli niezdolność do służby powstanie podczas misji i działań ratowniczych poza granicami kraju, zostanie spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia albo będzie wynikiem bohaterskiej obrony mienia lub życia innych osób.

Środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na nagrody uznaniowe i zapomogi dla osób wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

Ustawa przewiduje, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Kontroli podlegać będzie też prawidłowość wykorzystania zwolnienia. Funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

Sejm uchwalił ustawę 26 stycznia 2014 r. Prezydent podpisał ustawę 14 marca 2014 r.

Ustawa wchodzi w życie 1 czerwca 2014 r.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: sejm.gov.pl

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...