Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Motywacja to wyjątkowo ważne zagadnienie, któremu poświęcono wiele badań oraz stworzono niejedną naukową teorię. Istnieje wśród badaczy zgoda, że satysfakcja z pracy wiąże się z wyższą wydajnością, efektywnością oraz z głębszym zaangażowaniem pracowników. Przekłada się to również na większą lojalność wobec pracodawcy. Niska satysfakcja i gorsze samopoczucie to nie tylko problem jednostki, ponieważ niezadowolnie z pracy może prowadzić nawet do zachowań szkodzących firmie.  Na szczęście, wyniki badań i obserwacji wskazują, iż odpowiednie działania motywacyjne przynoszą efekty i mają rzeczywisty pozytywny wpływ na poziom zaangażowania pracowników, a także całych zespołów. Zgodnie z tzw. podejściem środowiskowym każdy pracownik może być zmotywowany i pracować efektywnie, jeśli w środowisku pracy stworzy mu się odpowiednie warunki.

Pole dla motywacji
Celem wszystkich działań motywacyjnych w firmach jest wywieranie pozytywnego wpływu na zachowania pracowników. Organizacje potrzebują więc narzędzi, które będą jednoznacznie odbierane jako wymierne nagrody. Mogą to być zarówno narzędzia finansowe – podwyżki, premie, nagrody – jak i świadczenia pozapłacowe, czyli wszelkiego rodzaju benefity. W ostatnim czasie szczególnie cenione są te, które ułatwiają lub wręcz umożliwiają interesujący i atrakcyjny sposób wykorzystania wolnego czasu – nie tylko relaksujący wypoczynek, ale także spełnianie marzeń i aspiracji. Sposób i jakość spędzania czasu wolnego wyznacza dziś bowiem społeczną tożsamość człowieka. Wyższą wartość – również w oczach środowiska – ma czas poświęcony na podróże, rozwijanie pasji, zainteresowań, uprawianie sportu, wizyty w kinie i teatrze niż spędzony przed ekranem telewizora. Dlatego benefity związane z wypoczynkiem, aktywnością i spełnieniem aspiracji mają tak duże znaczenie dla zmotywowania pracowników. Mają one również wymierną wartość dla firm, gdyż przeciążenie obowiązkami, gdy przekroczy pewien punkt krytyczny, powoduje, że praca i firma wywołują już tylko negatywne skojarzenia u pracowników.

Polska rzeczywistość i nasze nadzieje
Z badań opinii społecznej wynika, że 64 proc. Polaków czasem pracuje w soboty i niedziele (częściej zdarza się to mężczyznom). W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, choć woleliby wyjeźdżać za miasto lub brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Przeszkodą najczęściej są brak środków finansowych lub dostępu do inrastruktury (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). 13 proc. pracujących osób przyznaje, że nie ma czasu nawet na wykonanie koniecznych zajęć, a kolejne 27 proc. – nie ma w ogóle czasu dla siebie. Niemal nie wystąpili ankietowani, którzy twierdziliby, że mają za dużo czasu wolnego. Najbardziej brakuje czasu na odpoczynek i relaks. Kolejnym często wymienianym problemem był brak czasu dla rodziny. Na wysokich miejscach znalazły się sprawy wykraczające poza codzienną rutynę: wyjazdy na wycieczki i wczasy oraz spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi.
Można więc przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że w przyszłości jeszcze więcej Polaków niż obecnie może być zainteresowanych korzystaniem z usług zapewniających możliwość atrakcyjnego spędzania czasu –  uprawianie sportu, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnym i rozrywkowych. To bardzo ważna informacja dla kadry zarządzającej oraz zespołów HR, które mogą zaproponować benefity, będące odpowiedzią na  te zainteresowania i potrzeby, a jednocześnie w niebanalnyy sposób motywować pracowników. Można to osiągnąć przez wprowadzenie w firmie odpowiedniego systemu motywacyjnego, wspartego przez doświadczonego dostawcę pozapłacowych świadczeń pracowniczych, czyli Benefit Systems. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz stale poszerzanej ofercie wspiera pracodawców w zwiększeniu motywacji pracowników – autorskie programy motywacyjne Benefit Systems ułatwiają prowadzenie zdrowego stylu życia i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Dodatkowe informacje: benefitsystems.pl.

Janina Szajkowska

Autopromocja
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...