Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń zwiastunem ożywienia gospodarczego

Zgodnie z komunikatami GUS w marcu nastąpił wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Zdaniem Pracodawców RP jest to obraz ożywienia gospodarczego. O ile wzrósł poziom zatrudnienia i wynagrodzeń?

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Autopromocja

– Najnowsze odczyty dotyczące wzrostu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, w połączeniu z danymi na temat bezrobocia rejestrowanego, tworzą spójny obraz rozpoczynającego się ożywienia na rynku pracy – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Marcowy wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 0,5 proc. rok do roku. To dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, iż w lutym było to 0,2 proc., a mediana prognoz analityków na marzec kształtowała się na poziomie 0,4 proc.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

Tezę o ożywieniu na rynku pracy potwierdzają również dane dotyczące średniego wynagrodzenia. Wzrosło ono w marcu o 4,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, osiągając poziom ponad 4 000 zł brutto. Warto przypomnieć, że analitycy oczekiwali bardziej umiarkowanego wzrostu – o 3,8 proc. rok do roku. Łącząc tę informację z wtorkowymi danymi na temat inflacji, która w skali roku utrzymuje się na poziomie zaledwie 0,7 proc., należy stwierdzić, że realne dochody Polaków wciąż rosną w najszybszym tempie od 2008 r.

Coraz wyraźniej widać więc, że obserwowane obecnie ożywienie gospodarcze ma inny charakter niż odbicie z lat 2010–2011. Wówczas – pomimo wzrostu gospodarczego przekraczającego w niektórych kwartałach nawet 4 proc. rok do roku – mieliśmy do czynienia ze stałym wzrostem stopy bezrobocia w ujęciu rocznym oraz bardzo niskim wzrostem płac realnych. Tym razem widoczne jest odwrotne zjawisko. Z uwagi na to, można oczekiwać w najbliższych okresach dalszego umacniania się popytu wewnętrznego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Poprawiająca się sytuacja gospodarcza najprawdopodobniej nadal będzie w coraz większym stopniu przekładać się na rynek pracy. Możliwe, że rosnący poziom wykorzystania mocy produkcyjnych oraz idący za nim wzrost poziomu zatrudnienia oraz wynagrodzeń przyczynią się niebawem także do wzrostu inflacji.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...