Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.
- Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?
- Dawcy krwi: Jak jest obecnie?
- Co dalej z petycją?
We wrześniu 2024 r. pojawiła się petycja w sprawie zmiany ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. z 2014 r. poz. 281 ze zm.) w zakresie uprawnień honorowych dawców krwi. Petycję wystosowała Fundacja Dobre Państwo. Chodzi o wprowadzenie dwóch znaczących zmian.
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?
Fundacja w petycji zaproponowała dwie ważne zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. Jedną z nich jest to, że Skarb Państwa ma refundować koszty dni wolnych przysługujących za oddanie krwi. Druga zaś rozszerza o jeden dodatkowy dzień wolny za oddanie krwi. Chodzi o dzień, w którym krwiodawca oddaje krew, a także o dwa dni następne. Oznacza to, że krwiodawcy mieliby trzy dni wolne za oddanie krwi. "Dodatkowy, drugi dzień, na regenerację, wytchnienie i wypoczynek oraz odbudowę organizmu Krwiodawcy, dla wszystkich wdzięcznych Polek i Polaków jest oczywisty i zasłużony" – napisała fundacja w uzasadnieniu. W jej ocenie, refundacja kosztów przez państwo "jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną". Zapewniła, że dysponuje zasobami, które wesprą władzę ustawodawczą w trakcie procesu legislacyjnego.
Dawcy krwi: Jak jest obecnie?
Obecnie, krwiodawcom przysługują łącznie dwa dni wolne od pracy, a pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy w celu oddania krwi. Należy pamiętać, że krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi i jej składników.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy i zakres zwolnień od pracy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465);
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
- zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi;
- posiłek regeneracyjny.
Co dalej z petycją?
24 września 2024 r. petycja Fundacji Dobre Państwo została skierowana do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Petycja w dalszym ciągu czeka na rozpatrzenie. Z harmonogramu planowanych posiedzeń Komisji (na dzień 20.11.2024 r.) wynika, że w tym tygodniu nie zajmie się ona tą petycją.
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U.2024.0.281 t.j.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. (Dz.U.2014.0.1632 t.j.)