Kwota hipotetycznej a kwota prognozowanej emerytury

Różnica między kwotą hipotetycznej emerytury wyliczonej w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS", a kwotą prognozowanej emerytury wyliczanej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to nie wynik błędu. Sedno stanowi sposób wyliczania obu świadczeń.

Kwota hipotetycznej emerytury w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS" wyliczana jest dla ubezpieczonych, którzy na dzień 31 grudnia poprzedniego roku ukończyli 35 lat. Podstawą obliczenia tej kwoty są wyłącznie dane dotyczące składek na ubezpieczenie emerytalne oraz dane dotyczące kapitału początkowego. Tak więc sposób wyliczenia kwoty hipotetycznej emerytury według stanu konta na 31 grudnia 2012 roku jest następujący: sumę kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2011 r. oraz składek zewidencjonowanych za rok 2012 (w wysokości nominalnej), dzieli się przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia dla wieku, dla którego wyliczana jest hipotetyczna emerytura (według obowiązującej w dniu 31 grudnia 2012 r. tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego).

Autopromocja

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Natomiast wysokość prognozowanej emerytury, którą wylicza kalkulator emerytalny na indywidualnym profilu na Platformie Usług Elektronicznych, zależy od założeń makroekonomicznych przyjętych w tym kalkulatorze, danych klienta z ostatniej informacji o stanie konta w ZUS, przyszłych waloryzacji składek oraz przyszłych składek, które wskazuje zainteresowany wpisując swoje prognozowane przyszłe wynagrodzenie. Przy obliczeniach kalkulator korzysta ze średniego dalszego trwania życia z ostatniej prognozy demograficznej Eurostatu przygotowanej dla Polski. Nawet jeśli do kalkulatora nie zostaną wprowadzone dane dotyczące przyszłych wynagrodzeń, to założenia uwzględniające coroczną waloryzację już zgromadzonych składek oraz wskaźniki inflacji (których nie uwzględnia przepis regulujący zasady wyliczania hipotetycznej emerytury), wpływają na wyliczenia kwoty prognozowanej emerytury.

Dodatkowo kalkulator emerytalny umożliwia wybór wieku przejścia na emeryturę od wieku 60 lat dla kobiet i od wieku 65 lat dla mężczyzn. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest przeprowadzenie symulacji prognozowanej emerytury zarówno dla dotychczasowego wieku emerytalnego, jak i dla podwyższonego wieku emerytalnego (wyrażonego jednak w pełnych latach).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Informacje o różnicach w sposobie obliczania wysokości prognozowanej emerytury wraz z obszernymi wyjaśnieniami dotyczącymi hipotetycznej i prognozowanej emerytury oraz kalkulatora emerytalnego zawarte są w serwisie http://mojaemerytura.zus.pl/Default.asp?id=3

Źródło: ZUS

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...