Zmiany w zezwoleniach na pracę cudzoziemca

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w zezwoleniach na prace cudzoziemców, które uniemożliwiają firmom składanie wniosków o ich przedłużenie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, przedsiębiorcy powinni mieć możliwość, tak jak do tej pory, po uzyskaniu zezwolenia na pracę cudzoziemca, na jednoczesne złożenie wniosku o jego przedłużenie.

- Dotychczasowe składanie przez przedsiębiorców wniosków o przedłużenie zezwolenia bezpośrednio po jego uzyskaniu wynikało z chęci jak najszybszego ustalenia przez jaki okres cudzoziemiec będzie mógł pracować u pracodawcy. Informacja ta jest niezbędna dla dalszego zatrudnienia w zakładzie pracy lub przygotowania ewentualnego zastępstwa. Nie można przypisywać pracodawcom złej woli, a jedynie chęć zabezpieczenia się przed problemami kadrowymi z jakimi mogą się zmagać, jeśli informację o nieprzedłużeniu zezwolenia na pracę otrzymają w ostatnim momencie - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Autopromocja

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w rozporządzeniu należy doprecyzować przepis, który po nowelizacji będzie wskazywał, iż podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę przedstawia (a nie dołącza) odpowiednią dokumentację. Dotychczas przepis nakazywał jej dołączenie do wniosku o zezwolenie. Wydawałoby się więc, że z perspektywy przedsiębiorców to ułatwienie, dzięki któremu będą mogli wielokrotnie, przynajmniej w części przedstawiać te same odpisy czy kopie dokumentów, a nie dołączać każdorazowo cały ich zestaw. Jednak ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyjaśnił, iż wnioskodawca będzie przedstawiał oryginały dokumentów, ale do akt sprawy będą dołączane ich kopie. To sformułowanie niejednoznacznie kształtuje sytuację powierzającego pracę, ponieważ nie wiadomo czy razem z oryginałami ma przygotować także kopie, które zostaną dołączone do akt, czy może kopie te organ wykona we własnym zakresie. Według Konfederacji Lewiatan, przepis ten wymaga skonkretyzowania.

Polecamy serwis: Cudzoziemcy

Konfederacja Lewiatan pozytywnie odnosi się do zniesienia wymogu przedstawiania przez powierzającego pracę odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru w związku z tym, iż informacje w nim zawarte są dostępne na stronach internetowych.

Ponadto, niezrozumiałe jest dlaczego rozporządzenie po nowelizacji przestanie dopuszczać możliwość złożenia kopii umowy spółki i zacznie wymagać jej oryginału. Konfederacja Lewiatan rozumie, iż procedura w sprawie wydania zezwolenia o pracę toczy się w trybie przepisów postępowania administracyjnego. Tym niemniej, należy zauważyć, iż przepisy postępowania administracyjnego dopuszczają możliwość składania kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem np. przez adwokata lub radcę prawnego. Konfederacja Lewiatan rekomenduje odejście od obowiązku przedstawiania oryginału umowy spółki na rzecz poświadczonej kopii lub wprowadzenie możliwości przekazywania dokumentów w obu formach.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...