Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - rozmowy z KE

Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - rozmowy z KE. Projekt przewiduje obowiązek notyfikacji do Komisji Europejskiej programów pomocy dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych, których roczny budżet przekracza 0,01% PKB oraz 100 mln. euro. Obecnie nie ma takiego wymogu.

W dniu 8 lipca 2013 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie z komisarzem Joaquinem Almunia, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. W spotkaniu, którego tematem był projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER) wziął udział Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko oraz Podsekretarz Stanu w MRR Paweł Orłowski. Główny temat rozmów to konsekwencje wprowadzenia projektu rozporządzenia w obecnym kształcie dla systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Projekt zakłada obowiązek notyfikacji do Komisji Europejskiej programów pomocy, których roczny budżet przekracza 0,01% PKB oraz 100 mln. euro. Obecnie regulacje nie zawierają takiego wymogu.

Autopromocja

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wiceminister Radosław Mleczko przedstawił obawy związane z procedurą notyfikacji, wskazał na znaczenie programu wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Komisarz Almunia zapewnił, że zamiarem Komisji Europejskiej nie jest ograniczanie wsparcia zatrudnienia. Podkreślił, że niezależnie od jego wysokości nie zakłóca ono konkurencji na jednolitym rynku europejskim. Stwierdził, że zawarty w projekcie rozporządzenia wymóg notyfikacji dużych programów pomocy ma na celu umożliwienie sprawdzenia ich zgodności z prawem europejskim przed ich wprowadzeniem w życie.

Komisarz Almunia wskazał, że konsultacje projektu rozporządzenia trwają, Komisja analizuje stanowiska państw członkowskich przedstawione w formie odpowiedzi na ankietę oraz na spotkaniu Komitetu Doradczego. Zapewnił, że jest otwarty na różne scenariusze możliwych rozwiązań tak, aby pomoc na zatrudnienie osób niepełnosprawnych mogła być kontynuowana bez zakłóceń.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...