Wynagrodzenie chorobowe na nowych zasadach

Paweł Łukaszuk
rozwiń więcej
6 listopada 2012 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje zmiany przepisów w zakresie wypłaty wynagrodzenia dla pracownika nieświadczącego pracy z powodu niezdolności do pracy.

Obecnie w przypadku niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia za czas tej niezdolności. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez okres pierwszych 33 (lub 14, jeśli pracownik ukończył 50. rok życia) dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 k.p.). Dopiero po upływie tego okresu, czyli począwszy od 34. (lub 15.) dnia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, którego płatnikiem jest ZUS.

Autopromocja

W tak skonstruowanym systemie znaczny ciężar finansowania chorób pracowniczych spoczywa na pracodawcach. W praktyce większość pracowników nie choruje w ciągu roku dłużej niż 33 dni, a choroby przewlekłe występują sporadycznie. Dodatkowo posłowie podkreślają, że obowiązujący stan prawny może zostać uznany za niekonstytucyjny w zakresie, w jakim różnicuje sytuację pracowników przed i po ukończeniu 50. roku życia. Otóż, w tej części wywołuje on wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP jako przejaw naruszenia zasady równości przez faworyzowanie pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia.

W związku z tym proponują, aby zastąpić obecnie obowiązujący art. 92 k.p. nowym przepisem, na podstawie którego pracodawca nie będzie musiał wypłacać pracownikowi wynagrodzenia chorobowego.

Projektowany nowy art. 92 przewiduje, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

  • choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,

pracownikowi przysługuje zasiłek na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Celem zaproponowanych zmian jest zmniejszenie wysokich kosztów pracy ponoszonych przez pracodawców przez zniesienie jednego z zasadniczych obowiązków je generujących, a mianowicie konieczności wynagradzania pracownika w pierwszych tygodniach jego nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. W zamian projektodawcy proponują, aby koszty choroby pracownika od początku i w całości finansowane były z systemu ubezpieczeń społecznych (zasiłek chorobowy).

Posłowie proponują, aby zasiłek przysługiwał pracownikom od pierwszego dnia nieobecności z powodu choroby, a nie tak jak ma to miejsce obecnie – od 34. lub 15. dnia.

Uzasadniając propozycję zmian projektodawcy podkreślają, że zaproponowana nowelizacja będzie miała pozytywny wpływ na sytuację finansową pracodawców, co powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia.

Projekt ten przyczyni się także do lepszej kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich i ograniczania istniejących w tym zakresie nadużyć dokonywanych przez pracowników.

Ustawa zmieniająca zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej tekstu w Dzienniku Ustaw.

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...