Matki, które opłacały składki ZUS z działalności prowadzonej w trakcie urlopu wychowawczego, nie otrzymają ich zwrotu

Joanna Stolarska
rozwiń więcej
Trybunał Konstytucyjny 12 lipca 2012 r. orzekł o zgodności z konstytucją przepisów regulujących zasady umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne za osoby, które w trakcie urlopu wychowawczego prowadziły działalność gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorcze matki, które w tym okresie rzetelnie opłacały składki ZUS, nie uzyskają możliwości ich zwrotu, w przeciwieństwie do osób, które w tej samej sytuacji składek nie opłacały – im należności mogły i nadal mogą być umorzone.

Przepisy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609 ze zm.) umożliwiły ubieganie się o umorzenie składek osobom, które w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym prowadziły działalność gospodarczą. Zgodnie z błędną, chociaż rozpowszechnioną interpretacją przepisów ustawy systemowej, wiele spośród tych osób nie zgłaszało się do ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności (lub współpracy) i nie opłacało należnych z tego tytułu składek.

Autopromocja

Odmienne uregulowania grup płatników

Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, uzyskały na mocy ww. ustawy (tzw. ustawy abolicyjnej) możliwość umorzenia należności składkowej zarówno wówczas, gdy składki były przez nie prawidłowo opłacane, jak i wówczas, gdy składki nie zostały odprowadzone, a na koncie płatnika powstało zadłużenie. Inaczej natomiast została rozstrzygnięta sytuacja osób, które wykonywały działalność w trakcie urlopu wychowawczego – w ich przypadku prawo do umorzenia należności uzyskały tylko te osoby, które nie opłaciły należnych składek. Przedsiębiorcy sumiennie regulujący zobowiązania na rzecz ZUS nie otrzymali możliwości umorzenia, a tym samym zwrotu opłaconych składek. Ten przepis wzbudzał wątpliwości co do jego zgodności z ustawą zasadniczą – różnicował bowiem osoby, które znajdowały się w tej samej sytuacji wobec prawa, w dodatku na niekorzyść rzetelnych płatników, którzy prawidłowo wywiązywali się z obowiązku składkowego.

Zróżnicowanie płatników zgodne z konstytucją

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, zróżnicowanie dotyczące płatników zobowiązanych do opłacania składek ubezpieczeniowych z tytułu pozarolniczej działalności za czas przebywania na urlopie wychowawczym, dokonane na podstawie kryterium niewywiązania się z tej powinności, nie może być traktowane jako przejaw faworyzowania podmiotów naruszających prawo. Istniejący wcześniej niejasny stan prawny mógł wprowadzać w błąd w kwestii istnienia obowiązku opłacania składek. Ponadto, jedną z wartości chronionych przez ustawę zasadniczą, istotną również w kontekście spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym, jest równowaga budżetowa. Wzgląd na tę równowagę usprawiedliwia, zdaniem sędziów Trybunału, wprowadzone odstępstwo od zasady równości. Tym samym, mając na względzie niejasność przepisów obowiązujących przed 1 września 2009 r. (które zresztą na mocy tej samej ustawy zostały częściowo zmodyfikowane) oraz równowagę budżetową państwa, TK orzekł, że naruszenie zasady równości w przypadku przedsiębiorczych matek, które opłaciły należne składki, w stosunku do płatników, którzy tego nie uczynili, jest uzasadnione i nie może zostać uznane za niezgodne z konstytucją.

WAŻNE!

Przedsiębiorcze matki, które opłaciły należne składki z działalności w czasie urlopu wychowawczego, nie uzyskają możliwości ich umorzenia.

Nadal można wnioskować o umorzenie

Przypomnijmy, że możliwość nadzwyczajnego umorzenia należności składkowych przez ww. grupę płatników została wprowadzona od 1 września 2009 r. O umorzenie można było się ubiegać pierwotnie tylko od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Na mocy nowelizacji przepisów z 28 lipca 2011 r. możliwość złożenia wniosku o umorzenie została przyznana zainteresowanym płatnikom bez ograniczenia terminu. Umorzenie dotyczy należności powstałych od stycznia 1999 r. do sierpnia 2009 r. z tytułu prowadzenia działalności lub współpracy przy tej działalności, za okresy łączenia działalności z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego (lub w wysokości macierzyńskiego) oraz urlopu wychowawczego.

● wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2012 r. sygn. akt P 24/10 (Dz.U. z 2012 r. poz. 841),

● art. 3–4 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609 ze zm.).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...